Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κλίν κύριος Στέφανος. (γεν. 1961).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Βλαδιμήροβιτς Πριβάλωφ γεννήθηκε στο Μπριάνσκ στις 2 Νοεμβρίου 1961. Το 1983 αποφοίτησε από τη Σχολή Μηχανικών του Ζιτόμιρ. Μέχρι το 2001 υπηρέτησε ως αξιωματικός του στρατού. Το 2006 αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο Ανθρωπιστικών επιστημών "Ο άγιος Τύχων" της Μόσχας. Στις 4 Νοεμβρίου 2001 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ορεχώβου Ζουέβου Αλέξιο. Στις 16 Απριλίου 2004 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Αρχιεπίσκοπο Ίστρας Αρσένιο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 16 Απριλίου 2016 τοποθετήθηκε Πρόεδρος της Συνοδικής Επιτροπής για τη συνεργασία με τις Ένοπλες Δυνάμεις και τα σώματα ασφαλείας. Στις 9 Απριλίου 2019 εκάρη μοναχός. Στις 11 Απριλίου 2019 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Απριλίου 2019 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού Μόσχας Επίσκοπος Κλίν, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τβερ και Κάσιν Σάββα, Ίστρας Αρσένιο, Σιγκαπούρης και Νοτιοανατολικής Ασίας Σέργιο, τους Αρχιεπισκόπους Κασίρας Θεόγνωστο, Ορέλ και Μπολχώβου Τύχωνα και τους Επισκόπους Ορεχώβου Ζουέβου Παντελεήμονα, Βοσκρεσένσκ Διονύσιο, Νέας Ρωσικής και Γκελεντζίκ Θεόγνωστο, Αχτούμπινσκ και Ενοταέβου Αντώνιο, Νοτίου Σαχαλίνης και Κουρίλων ’ξιο και Ζελενογκράδ Σάββα.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019.