Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χουμ κύριος Ιωάννης. (γεν. 1979).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ραντοσλάβ Στανόγεβιτς γεννήθηκε στο Βούκοβαρ της Κροατίας στις 15 Ιουνίου 1979. Το 2004 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Σρέμσκι Κάρλοβτσι. Στις 16 Σεπτεμβρίου 2000 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 2004 από τον Επίσκοπο Όσιγεκ και Μπαράνιας Λουκιανό και Πρεσβύτερος το 2014 από τον ίδιο Επίσκοπο. Το 2009 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Τιμίου Σταυρού Βοστώνης και στα Πανεπιστήμια του Μύνστερ, του Μπίρμινγκχαμ και του Βούπερταλ, από και έλαβε το διδακτορικό δίπλωμα το 2019. Στις 10 Οκτωβρίου 2021 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Σάββα Βελιγραδίου τιτουλάριος Επίσκοπος Χουμ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ντύσελντοργ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Πορφύριος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Μαυροβουνίου Ιωαννίκιο και τους Επισκόπους Βουδιμίου Λουκιανό, Μπάτσκας Ειρηναίο, Βράνιε Παχώμιο, Μπρανιτσέβου Ιγνάτιο, Σβορνικίου Φώτιο, Μιλεσέβου Αθανάσιο, Ντύσελντορφ Γρηγόριο, Πολόγου και Κουμανόβου Ιωακείμ, Ράσκας και Πριζρένης Θεοδόσιο, Άνω Καρλοβικίου Γεράσιμο, Κρούσεβατς Δαυΐδ, Δαλματίας Νικόδημο, Όσιγεκ Χερουβείμ, Βαλιέβου Ησύχιο, Βουδίμλιε και Νίκσιτς Μεθόδιο, Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Δημήτριο, Ρεμεσιάνης Στέφανο, Τοπλικίου Ιερόθεο, Χβόσνου Ιουστίνο, Μοχάτς Δαμασκηνό και Μαρκίας Σάββα.