Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βοτοσιανίων κύριος Νικηφόρος. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Χόρια γεννήθηκε στις 14 Νοεμβρίου 1967 στη Βραΐλα της Ρουμανίας. Το 1993 αποφοίτησε από τη Σχολή Μηχανικών του Πανεπιστημίου του Γαλατσίου και το 1997 από τη Θεολογική Σχολή Ιασίου. Από το 2008 μέχρι το 2010 πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Ιασίου. Στις 23 Δεκεμβρίου 1995 εκάρη μοναχός. Στις 2 Φεβρουαρίου 1996 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην αρχιεπισκοπή Ιασίου. Το 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Μαρτίου 2021 χειροτονήθηκε στο Ιάσιο τιτουλάριος Επίσκοπος Βοτοσιανίων, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Ιασίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μολδαβίας και Βουκοβίνης Θεοφάνης, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Βεσσαραβίας Πέτρο, τους Αρχιεπισκόπους Σουτσεάβας και Ρανταούτι Καλλίνικο, Ρωμανού και Μπακάου Ιωακείμ και τους Επισκόπους Χουσίων Ιγνάτιο, Μπελτσύ Αντώνιο, Νοτίου Βεσσαραβίας Βενιαμίν και Ντορνέη Δαμασκηνό.