Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Εγαρίου κύριος Νεκτάριος. (γεν. 1983).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ράτκο Σάμαρτζιτς γεννήθηκε στο Σαράγεβο στις 18 Μαΐου 1983. Τη δεκαετία του 1990 η οικογένειά του μετακόμισε στη Σουηδία λόγω του πολέμου στη Βοσνία-Ερζεγοβίνη. Το 2003 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Φότσας (Foča) και το 2006 από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Την 1 Ιουνίου 2007 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Ιουνίου 2007 από τον Επίσκοπο Μεγάλης Βρετανίας και Σουηδίας Δοσίθεο και Πρεσβύτερος στις 16 Ιουνίου 2007 από τον ίδιο Επίσκοπο. Υπηρέτησε στη Σουηδία. Στις 21 Ιουλίου 2013 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2016 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών και στη συνέχεια πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Στις 27 Νοεμβρίου 2022 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Σάββα Βελιγραδίου τιτουλάριος Επίσκοπος Εγαρίου, Βοηθός του Πατριάρχου Σερβίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Πορφύριος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μπάτσκας Ειρηναίο, Μεγάλης Βρετανίας Δοσίθεο, Βράνιε Παχώμιο, Σουμαδίας Ιωάννη, Μπρανιτσέβου Ιγνάτιο, Σβορνικίου Φώτιο, Μιλεσέβου Αθανάσιο, Ντύσελντορφ και Γερμανίας Γρηγόριο, Πολόγου και Κουμανώβου Ιωακείμ, Κρούσεβατς Δαυΐδ, Νύσσης Αρσένιο, Όσιγεκ Χερουβείμ, Βαλιέβου Ησύχιο, Βουδίμλιε και Νίκσιτς Μεθόδιο, Δυτικής Ευρώπης Ιουστίνο, Ηρακλείας Λυγκηστίδος Κλήμη (Αρχιεπισκοπή Αχρίδος), Ρεμεσιάνης Στέφανο, Μοχάτς Δαμασκηνό, Μαρκίας Σάββα, Χβόσνου Αλέξιο και Νόβο Μπρντό Ιλαρίωνα.