Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΜΗΘΥΜΝΗΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Σωφρόνιος 30 Σεπτεμβρίου 1842-1849 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση ;-1849
Αυξέντιος 1849 (Αύγουστος)-23 Αυγούστου 1853 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1809-1853
Αγαθάγγελος 1853 (2 Σεπτεμβρίου)-1 Μαΐου 1873 Από Πρεσβύτερος Εις Ικονίου ;-1885
Παΐσιος Κουρέντης 1 Μαΐου 1873-23 Μαρτίου 1881 Από Ίμβρου Εις Ίμβρου 1830-1904
Νικηφόρος Γλυκάς 23 Μαρτίου 1881-21 Φεβρουαρίου 1896 Από Ίμβρου Κοίμηση 1819-1896
Στέφανος Σουλίδης 13 Φεβρουαρίου 1896-22 Ιουλίου 1915 Από Φιλαδελφείας Κοίμηση 1847-1915
Βασίλειος Κομβόπουλος 2 Δεκεμβρίου 1916-25 Οκτωβρίου 1922 Από Χριστουπόλεως Εις Χαλδίας 1877-1941
Διονύσιος Μηνάς 25 Οκτωβρίου 1922-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Βριούλων Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1879-1951
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Διονύσιος Μηνάς 4 Σεπτεμβρίου 1928-12 Σεπτεμβρίου 1951 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση 1879-1951
Κωνσταντίνος Καρδαμένης 22 Απριλίου 1956-16 Νοεμβρίου 1965 Από Πρεσβύτερος Εις Σερρών 1910-1984
Ιάκωβος Μαλλιαρός 23 Νοεμβρίου 1965-22 Μαρτίου 1984 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1911-1984
Χρυσόστομος Καλαματιανός 6 Μαΐου 1984-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1930
         

Αναθεώρηση: Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2022.