Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΣΕΡΡΩΝ ΚΑΙ ΝΙΓΡΙΤΗΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Ιάκωβος Παγκώστας 26 Ιουνίου 1846-11 Οκτωβρίου 1860 Από Κασσανδρείας Εις Κυζίκου 1803-1865
Νικόδημος Κωνσταντινίδης 11 Οκτωβρίου 1860-24 Μαΐου 1861 Από Λαμψάκου Εις Κυζίκου 1826-1900
Μελέτιος Θεοφιλίδης 24 Μαΐου 1861-18 Φεβρουαρίου 1867 Από Σηλυβρίας Κοίμηση ;-1867
Νεόφυτος Πετρίδης 3 Μαρτίου 1867-7 Αυγούστου 1875 Από Φαναριοφερσάλων Εις Λαρίσης 1826-1896
Φιλόθεος Βρυέννιος 31 Αυγούστου 1875-24 Αυγούστου 1877 Από Πρεσβύτερος Εις Νικομηδείας 1833-1917
Γρηγόριος Παυλίδης 24 Αυγούστου 1877-27 Ιανουαρίου 1879 Από Χίου Εις Ηρακλείας 1825-1888
Ναθαναήλ Παπανίκας 4 Φεβρουαρίου 1879-27 Ιανουαρίου 1886 Από Πρεσβύτερος Εις Προύσης 1838-1910
Λουκάς Πετρίδης 2 Φεβρουαρίου 1886-15 Οκτωβρίου 1888 Από Πρεσβύτερος Εις Αίνου 1850-1912
Κωνσταντίνος Βαφείδης 18 Οκτωβρίου 1888-1 Φεβρουαρίου 1892 Από Μαρωνείας Εις Νικοπόλεως περ. 1849-1899
Γρηγόριος Ζερβουδάκης 1 Φεβρουαρίου 1892-12 Μαΐου 1909 Από Μυρέων Εις Κυζίκου 1850-1924
Αθανάσιος Πιπέρας 17 Μαΐου 1909-Αύγουστος 1909 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1876-1909
Απόστολος Χριστοδούλου 25 Αυγούστου 1909-14 Ιανουαρίου 1917 Από Βερροίας Κοίμηση 1856-1917
Χριστοφόρος Κνήτης 9 Οκτωβρίου 1918-9 Φεβρουαρίου 1924 Από Σταυρουπόλεως Εις Αυστραλίας 1871-1958
Κωνσταντίνος Μιγγρέλης 9 Φεβρουαρίου 1924-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Ελευθερουπόλεως Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1886-1963
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Κωνσταντίνος Μιγγρέλης 4 Σεπτεμβρίου 1928-11 Ιανουαρίου 1961 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Σχολάζων 1886-1963
Κωνσταντίνος Καρδαμένης 16 Νοεμβρίου 1965-4 Απριλίου 1984 Από Μηθύμνης Κοίμηση 1910-1984
Μάξιμος Ξύδας 3 Μαΐου 1984-5 Μαρτίου 2003 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1942-2003
Θεολόγος Αποστολίδης 16 Μαΐου 2003-σήμερα Από Σαλώνων   γεν. 1967
         

Αναθεώρηση: Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022.