Το blog των επαγγελμάτων

Τελικός στόχος

Ο στόχος αυτής της δραστηριότητας είναι είναι η δημιουργία ενός ιστολογίου (blog) για τα επαγγέλματα, που αφορούν τον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο. Το blog αυτό θα δημιουργηθεί στον ιστότοπο, που προορίζεται για τους μαθητές που συμμετέχουν στα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας:

• Διαδικτυακοί συντάκτες
  • Δημιουργία σχολικού περιοδικού
  • Έκδοση σχολικής εφημερίδας

Τα βήματα για την ολοκλήρωση της δραστηριότητας:

1. Αναζήτηση και επιλογή έγκυρων πληροφοριών για ένα σχετικό επάγγελμα.
  2. Δημιουργία της αντίστοιχης επαγγελματικής μονογραφίας.
  3. Δημιουργία αντίστοιχου άρθρου στον συγκεκριμένο ιστότοπο.
  4. Μορφοποίηση και δημοσίευση του άρθρου.

Όπως φαίνεται από τα παραπάνω οι επιμέρους στόχοι της δραστηριότητας αυτής είναι να μάθετε περισσότερα για κάποια επαγγέλματα που σας ενδιαφέρουν, αλλά και να εξοικειωθείτε με το περιβάλλον του WordPress, ένα εργαλείο πολύ δημοφιλές για τη δημιουργία ιστοσελίδων και blogs.

Υλοποίηση δραστηριότητας

Το πρώτο βήμα είναι να επιλέξετε ένα επάγγελμα στο χώρο του ηλεκτρονικού τύπου, όπως ο δημοσιογράφος, ο φωτογράφος, ή επαγγελματίες που ασχολούνται με το σχεδιασμό και την ανάπτυξη ιστοσελίδων, την επεξεργασία εικόνων κα. Οι πληροφορίες που χρειάζεται να αναζητήσετε για το επάγγελμα, που θα επιλέξετε, ορίζονται από την Επαγγελματική μονογραφία.

Η επαγγελματική μονογραφία είναι ένα κείμενο που περιέχει τις απαραίτητες πληροφορίες σχετικά με ένα επάγγελμα ή μια μεγάλη οικογένεια συναφών επαγγελμάτων. Πρέπει να είναι περιεκτική και να έχει συγκεκριμένη δομή, όπως φαίνεται παρακάτω:

Δομή επαγγελματικής μονογραφίας

• Περιγραφή επαγγέλματος
  • Τυπικά προσόντα – Περιγραφή απαραίτητων σπουδών
  • Χώροι επαγγελματικής απορρόφησης. Προϋποθέσεις άσκησης επαγγέλματος
  • Απαραίτητες επαγγελματικές δεξιότητες (τι είναι ικανός να κάνει ο επαγγελματίας)
  • Στοιχεία προσωπικότητας
  • Εργασιακές συνθήκες (ωράριο, αποδοχές, μονιμότητα, είδος απασχόλησης κ.ά.)
  • Ειδικός εξοπλισμός που χρησιμοποιείται για την άσκησή του.
  • Υπάρχουσα κατάσταση στην αγορά εργασίας – μελλοντικές τάσεις ανάπτυξης

Το επόμενο βήμα είναι η σύνταξη του αντίστοιχου άρθρου. Για το σκοπό αυτό θα πρέπει να συνδεθείτε (log in) – με τα στοιχεία εισόδου που θα σας δοθούν με email – στον ιστότοπο http://users.sch.gr/mstathaki/webteam/ όπου θα μπορείτε να δημιουργήσετε το άρθρο σας, να το μορφοποιήσετε, να εισάγετε σχετικές φωτογραφίες και τέλος να το δημοσιεύσετε.

Δημοσιεύθηκε στην Διαδικτυακοί Συντάκτες. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.