ΛΥΚΕΙΟ

Επάνω ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΥΚΕΙΟ

Το πρόγραμμα σπουδών των Μαθηματικών της Α' Λυκείου για το Σχολικό έτος 2011-12

Η εξεταστέα ύλη για τα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα: Μαθηματικά Ι, Μαθηματικά ΙΙ και Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής της Γ' Τάξης Ημερησίου ΕΠΑ. Λ. κατά το σχ. έτος 2010-11.

Η ύλη και οι Οδηγίες του ΥΠ.Ε.Π.Θ. για τη διδασκαλία των Μαθηματικών στα Ημερήσια και Εσπερινά ΓΕ. Λ. το σχολικό έτος 2010-2011.

Η ύλη και οι Οδηγίες του ΥΠ.Ε.Π.Θ. για τη διδασκαλία των Μαθηματικών στα Ημερήσια και Εσπερινά ΕΠΑ. Λ. και ΕΠΑ.Σ. το σχολικό έτος 2010-2011.

Εξεταστέα Διδακτέα ύλη των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων  Μαθηματικών της Γ΄ Τάξης των Ημερησίων & Δ΄ Τάξης των Εσπερινών Λυκείων για το σχολικό έτος 2010-2011 και η διαχείριση αυτής

Το βιβλίο της Άλγεβρας της Α' Λυκείου, όπως κυκλοφόρησε από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο αναμορφωμένο, όπως δηλαδή θα διδάσκεται. Οι οδηγίες για τη διδασκαλία του θα ακολουθήσουν.

Το διαγνωστικό τεστ του ΚΕΕ σε μορφή msword, ώστε να μπορεί κάποιος εύκολα να το τροποποιεί και να το χρησιμοποιεί.

Εξεταστέα Διδακτέα ύλη των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων  Μαθηματικών της Γ΄ Τάξης των Ημερησίων & Δ΄ Τάξης των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2009-2010

Η ύλη των Πανελληνίων (των Μαθηματικών) στα ΓΕΛ, ημερήσια και εσπερινά, για το σχολικό έτος 2009-2010.

Η ύλη των Μαθηματικών στα ΓΕΛ, ημερήσια και εσπερινά, για το σχολικό έτος 2009-2010.

Οι οδηγίες του ΥΠ.Ε.Π.Θ. για τη διδασκαλία των Μαθηματικών στα ΓΕΛ το σχολικό έτος 2009-2010.

Ένας ενδεικτικός προγραμματισμός της ύλης για τη διδασκαλία των Μαθηματικών Α' και Β' Λυκείου για το σχολικό έτος 2009-2010.

Οι οδηγίες του ΥΠ.Ε.Π.Θ. για τη διδασκαλία των Μαθηματικών στα ΕΠΑ. Λ. το σχολικό έτος 2009-2010.

Οι οδηγίες του Π.Ι. για τη διδασκαλία των Μαθηματικών στα ΓΕΛ (έκδοση 2007-2008).

bulletΑ' Τάξη: Άλγεβρα, Γεωμετρία.
bulletΒ' Τάξη: Άλγεβρα, Γεωμετρία, Κατεύθυνση.
bulletΓ' Τάξη: Μαθηματικά και Στατιστική, Κατεύθυνση.

Μια προσπάθεια για να διδαχθούν οι απόλυτες τιμές σε τέσσερις ώρες όπως προτείνει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Στο αρχείο Apolytes_times.rar υπάρχει ενδεικτικός σχεδιασμός και ενδεικτικά φύλλα εργασία.

Μια εκτενής περίληψης από το βιβλίο του εκπαιδευτικού της Α' Γυμνασίου, σχετικά με το σχέδιο μαθήματος, όπως και δυο σχεδιασμοί, δοκιμασμένοι στην τάξη, από έμπειρους και καταξιωμένους συναδέλφους στο χώρο, για μαθηματικά της Β' Λυκείου.

Έγιναν μικρές αλλαγές στις οδηγίες διδασκαλίας των Μαθηματικών του Λυκείου, εκτός των Πανελλαδικώς εξεταζομένων Μαθηματικών (ΓΕΛ και ΕΠΑΛ).

Μπορείς να κατεβάσεις και να δεις την ύλη των Πανελλαδικώς  εξεταζομένων Μαθηματικών, για το σχ. έτος 2008-09, όλων των τύπων Λυκείου (ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, Εσπερινό, Εσπερινό ΤΕΕ).

Μια εφαρμογή του GeoGebra. Η κατασκευή της έλλειψης με "γεωμετρικό" τρόπο! Μπορείς, τώρα, να δεις γιατί η κάθετη στην εφαπτομένη, σ' ένα σημείο της έλλειψης, διχοτομεί τη γωνία που σχηματίζουν οι εστιακές ακτίνες στο σημείο αυτό! Η εφαρμογή τρέχει, σίγουρα, στο Explorer ή τον Firefox.

Ένα βιβλίο Απειροστικού Λογισμού του Στέλιου Πηχωρίδη, που ο αείμνηστος καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης ονόμαζε "Πρόχειρες Σημειώσεις", μπορείς να το κατεβάσεις κάνοντας κλικ εδώ.

Οι οδηγίες για τη διδασκαλία των Μαθηματικών της Α'  και Β' τάξης ΕΠΑ.Λ. του Σχολικού έτους 2007-2008 από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Τι ισχύει με τα θέματα των εξετάσεων στο Λύκειο; Ένα άρθρο που κυκλοφόρησε στο www.alfavita.gr τελευταία.

Το Ενιαίο Πλαίσιο Προγράμματος Σπουδών των Μαθηματικών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μπορείς να το κατεβάσεις (κάνοντας κλικ εδώ).

Το CD του Geogebra όπως κυκλοφόρησε από το ΥΠΕΠΘ.

Κορυφή