symposium

Ομάδες Εργασίας

Θ.Ε. 1 Διακεκριμένοι εν ζωή Έλληνες της Διασποράς

1ο Δ.Σ. Ραφήνας:

ΣΤ2: Γκλέντις, Ιωάννα, Λυδία, Μαρία, Χαρά Δ.

TeamA

ΣΤ1: Μαρίτα, Αλεξάνδρα, Μπρισίλντα, Ανδρέας

ΘΕ1ΣΤ1

Θ.Ε. 2 Πνευματικά Δικαιώματα στην Εποχή του Διαδικτύου

ΣΤ2: Γιάννης, Ελένη, Κωνσταντίνος, Μυρσίνη, Χριστίνα

TeamC

ΣΤ1: Ηλιάννα & Νίκος

ΘΕ2ΣΤ1

Θ.Ε. 3 Γενετικά Μεταλλαγμένα Τρόφιμα

1ο Δ.Σ. ΣΤ2: Αλέξανδρος & Χαρά Ζ.

Αγία Μαρίνα: Ανδρέας, Κωνσταντίνος, Χάρης & Βασίλης

1ο Δ.Σ. ΣΤ1: Μάκης & Ματίνα

ΘΕ3

Θ.Ε. 4 Ανάπτυξη Δεξιοτήτων/Ικανοτήτων μέσω του Αθλητισμού

ΣΤ2: Άλκης, Αντριάν, Γιώργος, Δέσποινα, Θοδωρής

TeamD

Αγία Μαρίνα: Άγγελος, Αντώνης, Ελευθερία, Νάνσυ, Νιρίτα, Δημήτρης, Αλίκη, Αντόνιο, Βλάσης, Κωνταντίνος & Άλκηστις

ΑΜ Αθλητισμός

ΣΤ1: Κωνσταντίνος, Μαριλένα, Άντρι, Αλέξης, Γιάννης, Διλάρα, Μαρία Μ., Νικολέτα, Χρήστος, Γιώργος, Ανδριάνα, Αλεξάνδρα

ΘΕ4ΣΤ1

Βαλίτσα

Συντάκτης: Στέλλα Μποζίνη

Με αφορμή την αφήγηση του Ορέστη και επικεντρωμένοι στην πρώτη τηλεδιάσκεψη ξεκινήσαμε με το Α1 και το Α2 να δουλεύουμε το θέμα της «βαλίτσας».

Αναφερθήκαμε στα λεγόμενα του Ορέστη και ενώ στόχος μας ήταν να φτιάξουμε μια βαλίτσα χρησιμοποιώντας κουτί δημητριακών, προέκυψαν κι άλλα θέματα συζητήσεων γύρω από το θέμα. Θέματα στα οποία αναφέρθηκε και ο Ορέστης, όπως τα παρακάτω:

• Η κατασκευή βαλίτσας και το περιεχόμενό της.
  • Το ταξίδι και οι λόγοι για τους οποίους μπορεί κάποιος να ταξιδεύει.
  • Το διαβατήριο
  • Ο προορισμός
  • Μέσα μεταφοράς

Τέλος τα παιδιά με δική τους πρωτοβουλία θέλησαν να ζωγραφίσουν εξωτερικά την ίδια τη βαλίτσα. Και ιδού το αποτέλεσμα.

Αναδάσωση Πεντέλης

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!

Ανοίξαμε τα Φτερά μας για να συμμετέχουμε στην αναδάσωση του δάσους της Πεντέλης. Η περιοχή που αναδασώσαμε έχει καταστραφεί από πυρκαγιές το καλοκαίρι του 1998 αλλά και το καλοκαίρι του 2009.

Διοργάνωση: Σύνδεσμος Δήμων για την Προστασία και Ανάπλαση του Πεντελικού (Σ.Π.Α.Π.)

Τα δέντρα είναι πνοή ζωής, γι’ αυτό και η προστασία τους είναι υπόθεση όλων μας!!!

Το video της δράσης βρίσκεται ΕΔΩ

symposium

Μαθητικό Συμπόσιο

Η τελευταία και κορυφαία δράση του σχεδίου είναι το Μαθητικό Συμπόσιο το οποίο θα διοργανώσουν οι μαθητές των δύο σχολείων, το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου, σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί.

Θεματικές Ενότητες:

Θ.Ε. 1 Διακεκριμένοι εν ζωή Έλληνες της Διασποράς

Θ.Ε. 2 Πνευματικά Δικαιώματα στην Εποχή του Διαδικτύου

Θ.Ε. 3 Γενετικά Μεταλλαγμένα Τρόφιμα

Θ.Ε. 4 Ανάπτυξη Δεξιοτήτων/Ικανοτήτων μέσω του Αθλητισμού.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής εργασιών: 16 Μαΐου 2016

Οδηγός Συγγραφής Εργασιών

J’aime La France

H Camille & η Clotilde de l’ Universit? de Lorraine ESP? d’ Epinal, φοιτήτριες Γαλλικής Φιλολογίας, βρίσκονται στο σχολείο μας για την πρακτική τους άσκηση.

Με μεγάλη χαρά συμμετείχαμε στις δραστηριότητες που είχαν οργανώσει με την κυρία Αθηνά.

Άλλη μία σύνδεση πραγματοποιήθηκε μόνο που αυτή τη φορά ήταν η Camille & η Clotilde που άνοιξαν τα φτερά τους και πέταξαν από τη Γαλλία στο σχολείο μας!

Το video της δράσης βρίσκεται ΕΔΩ

Τέταρτη τηλεδιάσκεψη

Η 4η συνεδρία ήταν συναρπαστική.

Ο Ορέστης μας μίλησε για το ερευνητικό του έργο τόσο στις εταιρείες που εργάστηκε όσο και στο Πανεπιστήμιο του Akron από το οποίο έλαβε και το διδακτορικό του. Η διδακτορική του διατριβή «έχει κατέβει» περισσότερες από 67.000 φορές!!! Δεκάδες ευρεσιτεχνίες, βραβεία και διακρίσεις ενέπνευσαν τα παιδιά να ονειρευτούν το δικό τους μέλλον…

Physics

Σύνδεση ΣΤ2 – ΕΠΑΛ Μαρκοπούλου-Ωρωπού

Open WingsΑνοίξαμε τα φτερά μας και πετάξαμε μέχρι το ΕΠΑΛ Μαρκοπούλου-Ωρωπού από όπου ο Ηλίας και η Μαριάνθη, μαθητές της Β’ Λυκείου του Τομέα Μηχανολογίας, μας εξήγησαν τι είναι ο δίχρονος και ο τετράχρονος κινητήρας και ποιες είναι οι μεταξύ τους διαφορές.
Ήταν ευχάριστη έκπληξη να συνεργαστούμε με έναν άντρα και μία γυναίκα μηχανολόγο. Τα στερεότυπα στην εκπαίδευση και στην εργασία έχουν αρχίσει και ξεπερνιούνται.
Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές και τους διδάσκοντες του ΕΠΑΛ Μαρκοπούλου-Ωρωπού!

Video της τηλεδιάσκεψης είναι διαθέσιμο εδώ

Τρίτη τηλεδιάσκεψη

Στην τρίτη μας συνεδρία ο Ορέστης μίλησε στα παιδιά για τις σπουδές του και την εργασία του.

Προπτυχιακές σπουδές στο Olivet College και μετά στο Western Michigan University (WMU), συμμετοχές σε πολιτιστικούς συλλόγους, μεταπτυχιακές σπουδές στη Φυσική και τα Μαθηματικά στο Eastern Michigan University (EMU).

Μας μίλησε για την πόλη «Υψιλάντι» στο Michigan των ΗΠΑ, που ονομάστηκε έτσι προς τιμήν του μεγάλου ήρωα της ελληνικής επανάστασης Δημήτριου Υψηλάντη. Μπροστά στον υδατόπυργο του Υψιλάντι βρίσκεται η προτομή του Δημητρίου Υψηλάντη και κυματίζουν η ελληνική και η αμερικανική σημαία.

800px-Ypsilanti_Water_Tower_2011