Το νέο πρόγραμμα του 1ου ΕΠΑ.Λ. Νέας Ιωνίας στη Λετονία
Με τη μετακίνηση πέντε εκπαιδευτικών στο Daugavpils της Λετονίας, που πραγματοποιήθηκε το χρονικό διάστημα από τις 4 – 9 Νοεμβρίου 2019, ολοκληρώθηκε η πρώτη ροή του προγράμματος Erasmus+/KA2 του 1ου ΕΠΑ.Λ. Νέας Ιωνίας Μαγνησίας με τίτλο: ‘’CREDI / From Creative Idea to Creative Entrepreneurship” (Από τη σύλληψη της ιδέας μέχρι την δημιουργική επιχειρηματικότητα). Στην αποστολή συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Καμπούρη Αγγελική, Κλένδρου Δήμητρα, Μαγκλάρα Ειρήνη, Παπαϊωάννου Κλειώ και Πλαβός Λευτέρης.
Κατά την επίσκεψή τους οι πέντε εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το σχολείο-φορέα υποδοχής του προγράμματος ‘’Design and Art School Saules Skola’’ και να συνεργαστούν με τις αντιπροσωπείες εκπαιδευτικών δύο ακόμα σχολείων, το “Scuola d’arte applicata Andrea Fantoni” της Ιταλίας και το “Valkeakosken Seudun Koulutuskuntayhtymä” της Φινλανδίας στο σεμινάριο “Building Entrepreneurial Skills in Vocational Schools”. Και τα τέσσερα συνεργαζόμενα σχολεία είναι επαγγελματικά με κατεύθυνση τις εφαρμοσμένες τέχνες. Όλοι οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για τον τρόπο οργάνωσης της επαγγελματικής εκπαίδευσης, να παρακολουθήσουν σειρά σεμιναρίων, βιωματικών εργαστηρίων και διαλέξεων, σχετικά με τις καλές επιχειρηματικές πρακτικές στον τομέα των εφαρμοσμένων τεχνών. Συζητήθηκαν ευρύτερα ζητήματα τα οποία αφορούν στη συνεργασία του τριπτύχου, σχολείου – κοινωνίας– επιχειρήσεων, καταλήγοντας στις σημαντικές «γέφυρες συνεργασίας» μεταξύ σχολείων, Πανεπιστημίων, επιχειρηματικού κόσμου και τοπικής κοινωνίας. Η απόκτηση επιχειρηματικών δεξιοτήτων στην Τεχνική Εκπαίδευση δείχνει πως σαφώς ενισχύει την μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων της. Οι νέοι επωφελούμενοι από την επιχειρηματική μάθηση αναπτύσσουν γνώσεις, βασικές δεξιότητες και νοοτροπία που τους βοηθάει να μετατρέπουν τις δημιουργικές τους ιδέες σε πράξη.
Οι εντυπώσεις των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών κρίνονται μοναδικές και φαίνεται ότι οι εμπειρίες αυτές θα λειτουργήσουν οπωσδήποτε ενισχυτικά και πολλαπλασιαστικά, στην προσπάθεια του 1ου ΕΠΑ.Λ. Νέας Ιωνίας Μαγνησίας, αλλά και της χώρας μας, να διευρύνουν τις στρατηγικές και απόψεις τους γύρω από την επαγγελματική ανάπτυξη των νέων σε όλη την Ευρωπαϊκή Κοινότητα.
Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2020/06/73504771_974443272948842_1138845625467535360_o-1024x576.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2020/06/72195774_974443756282127_6701337154397667328_o-1024x576.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2020/06/75625425_974444246282078_3277885552447193088_o-1024x683.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2020/06/74687779_974444039615432_1709835521443758080_o-1024x576.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2020/06/69799559_974443476282155_6227460562087837696_o-1024x576.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2020/06/76756930_974443046282198_2520656034746335232_o-1024x576.jpg)
Το 1ο ΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας Μαγνησίας υποδέχτηκε την τρίτη ροή του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus KA2 με τίτλο ‘’CREDI/ From Creative Idea to Creative Entrepreneurship” (από την ιδέα μέχρι τη δημιουργική επιχειρηματικότητα). Εικοσιτρείς μαθητές και εκπαιδευτικοί Επαγγελματικών Λυκείων Εφαρμοσμένων Τεχνών της Ιταλίας, της Λετονίας και της Φινλανδίας επισκέφθηκαν την πόλη μας στα μέσα Μαρτίου για πέντε μέρες.Ήταν η σειρά της χώρας μας να οργανώσει ένα κύκλο τεσσάρων σεμιναρίων για τους εκπαιδευτικούς αλλά και τέσσερα εργαστήρια για τους μαθητές με θέμα τις δεξιότητες τηςνεανικής επιχειρηματικότητας. Οι μέρες κύλισαν πολύ δημιουργικά καθώς δεξιότητες όπως επικοινωνία, ομαδικότητα, επίλυση προβλημάτων και οργάνωση χρόνου παρουσιάστηκαν μέσα από δημιουργικές πάντα δραστηριότητες. Κόμιξ, θεατρικό παιχνίδι, κατασκευές και ευφάνταστα ημερολόγια σχεδιάστηκαν τις 3 μέρες που διήρκησαν τα εργαστήρια αποδεικνύοντας σε καθηγητές και μαθητές πόσο σημαντική είναι η ομαδικήεργασία, η οργάνωση αλλά και η δημιουργική σκέψη σε κάθε καινοτόμο ιδέα.Στο πλαίσιο των σεμιναρίων, το σχολείο μας κάλεσε τον Επίκουρο Καθηγητή κο Γ. Σταμπουλή από το Οικονομικό τμήμα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για μία πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία με θέμα τη νεανική επιχειρηματικότητα και την κα ΣταυρούλαΜαστρογιάννη, υπεύθυνη εργαστηρίου κουκλοθεάτρου για να δώσει τις δημιουργικές της κατευθύνσεις στη διάρκεια του σεμιναρίου που αφορούσε την ομαδικότητα.Πέρα, βέβαια, από το εκπαιδευτικό κομμάτι τα σχολεία που φιλοξενήσαμε γεύτηκαν την τοπική κουζίνα, περιηγήθηκαν στο Μουσείο Τσαλαπάτα, περπάτησαν στην παραλία της Αγριάς αλλά και στα σοκάκια της Μακρυνίτσας υπό την καθοδήγηση των υπευθύνων του ΚΠΕ Μακρυνίτσας και πήγαν μια ημερήσια εκδρομή στη Θεσσαλονίκη με σκοπό να δουν τη συμπρωτεύουσα αλλά και το MOMus, το μουσείο Σύγχρονης Τέχνης.Καθηγητές και μαθητές έφυγαν ενθουσιασμένοι από τη φιλοξενία, από όσα αποκόμισαν από τις δραστηριότητες αλλά και από τους χώρους που εργάστηκαν γιατί πέρα από το σχολείο για τις ανάγκες των δράσεων χρησιμοποιήθηκαν δύο επιπλέον χώροι, η αίθουσα συνεδρίων του Μουσείου Τσαλαπάτα και η βιβλιοθήκη του Πορφυρογένειου Ιδρύματος Αγριάς. Οι αίθουσες αυτές – χώροι πολιτισμού – μας διατέθηκαν αφιλοκερδώς και για αυτόευχαριστούμε θερμά την κα Δαμιανάκου, τοπική διαχειρίστρια του Μουσείου Πλινθοκεραμοποιίας του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς, για τη βοήθειά της, καθώς και την κα Κατερίνα Πορφυρογένη για την παραχώρηση του χώρου του Πορφυρογένειου Ιδρύματος στην Αγριά.Η όλη προσπάθεια αποδείχθηκε επιτυχής χάρη στους προαναφερθέντες, στην αμέριστη βοήθεια των καθηγητών του 1ου ΕΠΑΛ Ν. Ιωνίας, την ενθουσιώδη συμμετοχή των μαθητώντης β τάξης εφαρμοσμένων Τεχνών αλλά και την ευγενική ανταπόκριση κάποιων χορηγών, όπως η εταιρία ΕΨΑ, ο φούρνος «Η Σμύρνη» και το ζαχαροπλαστείο «Κλεινοβός».Η επόμενη μετακίνηση του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί μέσα Μαΐου στη Λετονία για να λήξει τον Ιούνιο στο Μπέργκαμο της Ιταλίας.
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/04/278271030_1626702751056221_5123904934662752528_n-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/04/278283425_1626709187722244_2960826520497029349_n-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/04/278337599_1626710534388776_1677727539153456046_n-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/04/278369771_1626725167720646_5596280402489427533_n-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/04/278390522_1626704677722695_6581393458673229155_n-768x1024.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/04/278399102_1626703904389439_668302403740244566_n-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/04/278526579_1626705304389299_6007878309706174312_n-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/04/278475544_1626708594388970_876909372557694471_n-1024x768.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/04/278475437_1626712127721950_8301975284646089907_n-1024x768.jpg)
Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS ΚΑ2 CREDI “Από τη δημιουργική ιδέα, στη δημιουργική επιχειρηματικότητα” στο οποίο συμμετείχε το σχολείο μας, ολοκληρώνεται επίσημα με τη δημιουργία του οδηγού καλών πρακτικών για την προώθηση της νεανικής επιχειρηματικότητας στα επαγγελματικά σχολεία. Ο πολυσέλιδος οδηγός περιέχει, πέρα από σχέδια μαθήματος, όλες τις δράσεις, τα σεμινάρια, τις επισκέψεις αλλά και τις εμπειρίες που αποκόμισαν οι συμμετέχοντες μαθητές των τεσσάρων συνεργαζομένων χωρών, Ελλάδας, Λετονίας, Ιταλίας κ Φινλανδίας τα τρία τελευταία χρόνια. Ο οδηγός διατίθεται ηλεκτρονικά στην αγγλική γλώσσα κ αποδεικνύει πως εκπαιδευτικά συστήματα διαφορετικού επιπέδου και φιλοσοφίας μπορούν να συνεργαστούν και να βρουν κοινούς τόπους επικοινωνίας μέσα από τη δημιουργικότητα, προκειμένου αυτοί να αποτελέσουν εφαλτήριο για την επιχειρηματική δράση των αποφοίτων των επαγγελματικών λυκείων.
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/305266527_1732107390515756_973688217779533278_n.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/305321616_1732107477182414_885084577116662130_n.jpg)
![](https://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/305402524_1732107543849074_2544931545415243439_n-150x150.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/305656681_1732107630515732_3461754276437935910_n.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/305148095_1732107723849056_1239255756022625134_n.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/305527246_1732107793849049_6104286951798113621_n.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/305209642_1732107870515708_1220947628937532744_n.jpg)
![](http://users.sch.gr/paan2004/wordpress/wp-content/uploads/2022/11/305579486_1732107963849032_5402367484803124676_n.jpg)