ΤΙΤΛΟΣ: Ηλεκτρομαγνητική Ρύπανση από Εγκαταστάσεις Ηλεκτροπαραγωγής, Γραμμές Μεταφοράς,
Υποσταθμούς, Μεταφορά Εντός και Μεταξύ Πόλεων και Συσκευές
(Electromagnetic Pollution by Installations for Electricity Production, Transmission Lines,
Substations, Transport Intra and Inter Cities and Appliances)
Μέσα από το συγκεκριμένο Πρόγραμμα, έρχεται στο προσκήνιο το φαινόμενο της ηλεκτρομαγνητικής ρύπανσης και των επιπτώσεών της στο περιβάλλον ενώ παράλληλα μελετώνται τρόποι μείωσης αυτών των αποτελεσμάτων, κι όλα αυτά μέσα από την ανάπτυξη συνεργασιών μεταξύ ευρωπαϊκών σχολείων, επιχειρήσεων και κοινωνικών εταίρων.
2η Συνάντηση – Βόλος (ΕΛΛΑΔΑ) 17-21/5/2016
Η δεύτερη συνάντηση του Προγράμματος πραγματοποιήθηκε στον Βόλο με φιλοξενούντα οργανισμό το 1ο ΕΠΑ.Λ. Νέας Ιωνίας από 17 μέχρι 21 Μαΐου 2016. Οι εταίροι, έξι σχολεία και εκπαιδευτικοί οργανισμοί από Ρουμανία, Γερμανία, Πολωνία, Ισπανία και Ελλάδα, καθώς και δύο συνεργαζόμενες επιχειρήσεις από Ρουμανία και Γερμανία παρουσίασαν τις μελέτες τους αναφορικά με τις διάφορες εφαρμογές των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων και τα επίπεδα εκπομπής ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας από τις εφαρμογές αυτές.
Η ομάδα εργασίας του σχολείου με κύριους υπεύθυνους την υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Μ. Κολυμένου και τον εκπαιδευτικό κ. Γ. Ραχούτη, με την υποστήριξη του διευθυντή κ. Β. Λιαπόπουλου αλλά και με τη βοήθεια του συνόλου των εκπαιδευτικών, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους ώστε να επιτευχθούν οι στόχοι της συνάντησης.
Το πρωί της Τετάρτης 18 Μαΐου οι εταίροι επισκέφτηκαν το σχολείο όπου έγιναν αρχικά οι παρουσιάσεις των εργασιών. Το ελληνικό σχολείο είχε ως αντικείμενο μελέτης τη λειτουργία των υποσταθμών και την εκπομπή ηλεκτρομαγνητικών πεδίων σε αυτούς. Στη διερεύνηση του θέματος καθώς και στη διοργάνωση και υλοποίηση των κατάλληλων δραστηριοτήτων πολύτιμη υπήρξε η βοήθεια των υπευθύνων της Δ.Ε.Η. αλλά κυρίως του Δ.Ε.Δ.Δ.Η.Ε. (Διαχειριστής Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας) ως καθ’ ύλη αρμοδίου φορέα για τη λειτουργία των υποσταθμών. Ο διευθυντής του Τμήματος Ειδικών Εγκαταστάσεων Δικτύου κ. Α. Δράτσας παρουσίασε στην ομάδα εργασίας τη λειτουργία των υποσταθμών καθώς και παραδείγματα μετρήσεων ηλεκτρικών και μαγνητικών πεδίων σε διάφορα σημεία και σε διάφορες συνθήκες, με τη συμμετοχή του βοηθού διευθυντή του τμήματος κ. Ν. Τραπεζόντα.
Ακολούθησε επίσκεψη στον υποσταθμό του Αλιβερίου (Βόλος 1), στον Βόλο όπου έγινε ξενάγηση από τον κ. Ι. Νιφόρο, αρμόδιου τομεάρχη Κεντρικής Ελλάδας της Δ.Ε.Ε.Δ. (Διεύθυνση Ειδικών Εγκαταστάσεων Διανομής). Η ξενάγηση στον υποσταθμό είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον και εντυπωσίασε τους συμμετέχοντες αποφέροντας παράλληλα σημαντικό γνωστικό όφελος.
Το παραθαλάσσιο γεύμα αποτέλεσε σημαντικό κεφάλαιο του πολιτιστικού χαρακτήρα της συνάντησης, καθώς και η απογευματινή επίσκεψη στη Μακρυνίτσα για περίπατο και καφέ, ενώ η μέρα ολοκληρώθηκε με δείπνο στην πλατεία της Πορταριάς.
Την Πέμπτη 19 Μαΐου συνοδεία των εκπαιδευτικών Γ. Ραχούτη, Χ. Τσαμτσάκη και Ι. Γεωργατζή πραγματοποιήθηκε ολοήμερη εκδρομή στη λίμνη Πλαστήρα όπου έγινε επίσκεψη στον Υδροηλεκτρικό Σταθμό, στο φράγμα αλλά και στη Μονή Κορώνης. Οι επισκέπτες γευμάτισαν στο Νεοχώρι με εξαιρετική θέα της λίμνης και επέστρεψαν στον Βόλο αργά το απόγευμα για απολογισμό και συζήτηση με τη συνοδεία γευστικότατων τσιπουρομεζέδων.
Την Παρασκευή 20 Μαΐου συνεχίστηκαν οι εργασίες του Προγράμματος στον χώρο του σχολείου όπου έγινε διεξοδική ξενάγηση στα εργαστήρια και παρουσιάστηκε η ιστοσελίδα του Προγράμματος της οποίας την ευθύνη έχει το ελληνικό σχολείο. Οργανώθηκε η επόμενη συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί στη Μπαρτσελόνα της Ισπανίας και δόθηκαν τα πιστοποιητικά συμμετοχής στους παρευρισκόμενους. Ακολούθησε επίσκεψη στο Μουσείο της Πόλης, στα Παλιά όπου οι ξένοι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να μάθουν περισσότερα για τον ιδιαίτερο χαρακτήρα της πόλης με τη μακραίωνη ιστορία και το έντονο προσφυγικό στοιχείο.
Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με το αποχαιρετιστήριο δείπνο συνοδεία ελληνικής ζωντανής μουσικής όπου το κέφι και η χαρά της ελληνικής γιορτής λειτούργησαν σαν ισχυρότατο συνδετικό υλικό της πολυεθνικής παρέας!
3η Συνάντηση – Barcelona-Castelldefels (ΙΣΠΑΝΙΑ), 27/9 – 1/10/2016
Η τρίτη συνάντηση του Προγράμματος, στην οποία συμμετείχαν η υπ/ντρια Μαρία Κολυμένου και οι εκπαιδευτικοί Γεώργιος Ραχούτης και Ιωάννης Γεωργατζής, αφορούσε μόνο εκπαιδευτικούς όπως και η συνάντηση που προηγήθηκε στο σχολείο μας, αφού ο σκοπός της ήταν να ολοκληρωθεί η ετοιμασία του εκπαιδευτικού υλικού σχετικά με την εκπομπή ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας από διάφορες πηγές, τις επιπτώσεις της σε ζωντανούς οργανισμούς, τα επιτρεπόμενα όρια εκπομπής όπως αυτά προσδιορίζονται από τη Ευρωπαϊκή Ένωση και τα επιμέρους κράτη-μέλη καθώς και τη λήψη μέτρων για την προστασία του πληθυσμού από αρνητικές συνέπειες.
Παράλληλα, έγινε μια πρώτη γνωριμία με την πλατφόρμα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων moodle στην οποία θα στηριχτεί η διαδικτυακή διδασκαλία του προετοιμαζόμενου υλικού κατά τη διάρκεια της 5ης συνάντησης που θα πραγματοποιηθεί στη Γερμανία τον Μάρτιο του 2017.
Τόσο στο προάστιο του Castelldefels όσο και στη μητροπολιτική καρδιά της Βαρκελώνης ο μεσογειακός αέρας ήταν έντονος και οικείος. Οι άνθρωποι ήταν ζεστοί και ανοιχτόκαρδοι, και ιδιαίτερα οι οικοδεσπότες μας οι οποίοι, με πολύ ζήλο προσπάθησαν να μας μυήσουν όσο γίνονταν στην προσωπικότητα της Καταλάνικης μεγαλούπολης, μιας πόλης σφραγισμένης από τα ιδιότροπα καλλιτεχνήματα του Gaudi που δεν χάνει την ευκαιρία να επιδείξει τη δύναμη και την περηφάνια μιας βαθιά ανεξάρτητης φύσης.
4η Συνάντηση – Dąbrowa Górnicza (ΠΟΛΩΝΙΑ), 27/11-3/12/2016
Η συνάντηση της Πολωνίας ήταν η πρώτη που πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή μαθητών. Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθητές: Αθανάσιος-Παναγιώτης Θεοχάρης, Μαρία-Ζωή Λημνιώτη, Ιωσήφ Μαρούσος και Μαριλένα Τζεβαΐρ-Θεοχαρίδη, συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς: Ιωάννη Γεωργατζή, Σταυρούλα Πολυζώνη και Γεώργιο Ραχούτη.
Μια πολυεθνική ομάδα 26 μαθητών από Ελλάδα, Πολωνία, Γερμανία, Ρουμανία και Ισπανία μυήθηκε στα αποτελέσματα της έρευνας των δασκάλων της. Το συγκεντρωμένο υλικό, οργανωμένο στη μορφή ενός εκπαιδευτικού πακέτου, εμπλουτισμένο με μαθησιακές δραστηριότητες και εκπαιδευτικά παιχνίδια μελετήθηκε από τους μαθητές και ελέγχθηκαν τυχόν αστοχίες και παραλείψεις. Τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ καλά και οι μαθητές φαίνεται να αποκόμισαν αρκετές γνώσεις σχετικά με την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, τους κινδύνους της και τους τρόπους διαχείρισής της.
Εκτός από τις εργασίες βέβαια, υπήρξε και η επίσκεψη στην Κρακοβία, την παλιά πρωτεύουσα της Πολωνίας με το έντονο εβραϊκό στοιχείο που βίωσε τόσα δεινά κατά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Σήμερα, παραμένει μια αρχοντική οικοδέσποινα που σε κάνει να νιώθεις άνετα, μια προσηνής αριστοκράτισσα που αγαπάει τον λαό!
Δεν θα αγνοήσουμε όμως και το Ζακοπάνε, τη χειμερινή πρωτεύουσα της Πολωνίας όπως χαρακτηριστικά ονομάζεται. Όμορφη μικρή πόλη, στους πρόποδες των βουνών Τάτρας όπου έκλεισε η πολωνική συνάντηση με ένα ζεστό, δυστυχώς αποχαιρετιστήριο, δείπνο!
5η Συνάντηση – Bersenbrück (ΓΕΡΜΑΝΙΑ), 12/3 – 18/3/2017
Από 12 μέχρι 18 Μαρτίου 2017 βρέθηκαν στο Bersenbrück της Γερμανίας οι μαθητές: Βεργιώτης Νικηφόρος, Βεργιώτης Παρασκευάς, Βεργούλιας Νικόλαος και Μαλαμούσης Ηλίας με τη συνοδεία του διευθυντή Βάιου Λιαπόπουλου και της υποδιευθύντριας Μαρίας Κολυμένου. Η ομάδα ταξίδεψε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus KA2 με θέμα της ηλεκτρομαγνητική ρύπανση στο οποίο συμμετέχει το σχολείο για δεύτερη χρονιά φέτος, κατά την οποία και θα ολοκληρωθεί το πρόγραμμα. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν σχετικά με το φαινόμενο της ηλεκτρομαγνητικής ρύπανσης, τις πηγές, τις διαστάσεις και τους τρόπους αντιμετώπισής του μέσα από υλικό που παρήχθη στο πλαίσιο του προγράμματος και με τη χρήση της εκπαιδευτικής πλατφόρμας moodle η οποία θα χρησιμεύσει και για την περεταίρω διάδοση του εκπαιδευτικού πακέτου.