dove2yl1Καλώς ορίσατε στον ιστότοπό μου! Εδώ θα βρείτε υλικό για τη διδασκαλία στο Δημοτικό Σχολείο. Σας εύχομαι ευχάριστη και δημιουργική πλοήγηση

Δυο λόγια ...

ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

Σήμερα
Χθες
Τρ. εβδομάδα
Πρ. εβδομάδα
Τρ. μήνας
Πρ. μήνας
Συνολικά

Your IP:10.2.5.13

Εργαλεία web2.0

VOKI Το Voki είναι μία δωρεάν εφαρμογή για τη δημιουργία Avatar που μιλάνε. Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη  σε 25 γλώσσες (και στα Ελληνικά) και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με ποικίλους τρόπους. Π.χ.
- Παροχή οδηγιών με έναν πρωτότυπο τρόπο
- Διασκεδαστική διδασκαλία ξένων γλωσσών
- Γνωριμία με την τεχνολογία μέσω ενός πρωτότυπου τρόπου
Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη στη διεύθυνση http://www.voki.com/ όπου υπάρχουν διαθέσιμα και διάφορα lesson plans με χρήση Voki.
 dropbox

Το Dropbox είναι μια υπηρεσία που επιτρέπει στους χρήστες να αποθηκεύουν και να μοιράζονται τα αρχεία τους με άλλους χρήστες, καθώς και να τα συγχρονίζουν σε διαφορετικούς υπολογιστές. Η αποθήκευση των αρχείων γίνεται τοπικά και για τον συγχρονισμό χρησιμοποιείται μια απλή σύνδεση στο internet.

Skype-icon

Skype. Κλήσεις, συνομιλίες, ανταλλαγή μηνυμάτων και αρχείων με άλλους χρήστες οπουδήποτε κι αν βρίσκονται.

prezi in education

Prezi. Με το prezi μπορούμε να δημιουργήσουμε θεαματικές, διαφορετικές από τις συνηθισμένες παρουσιάσεις στο MS Office Power Point και το Open Office Impress. Η παρουσίαση δεν αποτελείται από μια σειρά τυπικών σελίδων/διαφανειών αλλά από μια τεράστια επιφάνεια εργασίας πάνω στην οποία τοποθετούμε το περιεχόμενο που θέλουμε να παρουσιάσουμε.

tikatok

Το Tikatok είναι μια κοινότητα για τα παιδιά κάτω των 13 ετών. Οι μαθητές μπορούν να γράφουν, να βάζουν εικόνες, δημιουργώντας βιβλία και να μοιράζονται τις ιστορίες τους. Πρόκειται για μια εφαρμογή που υποστηρίζει τη φαντασία και τη δημιουργικότητα των παιδιών.

smilebox logo

Το Smilebox είναι μία καταπληκτική δωρεάν εφαρμογή που σας επιτρέπει να δημιουργήσετε εύκολα και γρήγορα, παρουσιάσεις, προσκλήσεις, ευχετήριες κάρτες, κολάζ, λευκώματα και άλμπουμ φωτογραφιών. Με περισσότερα από 1000 προσαρμόσιμα πρότυπα για να διαλέξετε, δεν χρειάζεται να σκεφτείτε και πολύ τι να κάνετε. Υπάρχουν πρότυπα για κάθε περίσταση! Εκτός από Windows, διατίθεται και σε έκδοση για iPhone!

G - Logo Glogster bigger

Το Glogster  αποτελεί μια τεχνολογική εφαρμογή του Web 2.0, ένα εργαλείο συμμετοχικού ιστού και κοινωνικής δικτύωσης που δίνει στους χρήστες τη δυνατότητα να δημιουργήσουν και να μοιραστούν μεταξύ τους Glogs, δηλαδή διαδραστικού τύπου αφίσες που μπορούν να περιλαμβάνουν κείμενο, γραφικά, αρχεία ήχου και εικόνας, καθώς και άλλους πολυμεσικούς πόρους.

jing-overview-21

Το Jing είναι ένα εντυπωσιακό εργαλείο καταγραφής της οθόνης που κάνει εύκολη την δημιουργία μιας εικόνας ή ενός βίντεο αυτού που κοιτάτε την ίδια στιγμή, και την διαμοίρασή του στο διαδίκτυο, μέσω email, Twitter, άμεσα μηνύματα και άλλα.

ΚΔΤΤΠΠΣ

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΜΑΣ