Κουκούλης  Παράσχος  δάσκ@λος  στο  1ο  Δημοτικό  σχολείο  Αγίου   Δημητρίου

Αρχική  σελίδαγια   μένατο  σχολείο  μουεκπαιδευτικάεπικαιρότητασχολικάχρήσιμοι σύνδεσμοι

Μαθαίνω τους Νομούς της Ελλάδας  Βρείτε στο χάρτη το Νομό που σας ζητείται!

Νομοί και Πρωτεύουσες της Ελλάδας  Αντιστοιχίστε τους Νομούς με τις Πρωτεύουσές τους!

Μαθαίνω τα βουνά της Ελλάδας *  Βρείτε στο χάρτη το βουνό που σας ζητείται!

Το εσωτερικό της Γης *  Τι κρύβει η Γη στο εσωτερικό της; Η απάντηση εδώ !

Η γέννηση των Ηπείρων *   Δείτε πώς δημιουργήθηκαν οι Ήπειροι πριν πολλά εκατομμύρια χρόνια !

Οι λιθοσφαιρικές πλάκες της Γης *   Γιατί γίνονται τόσοι πολλοί σεισμοί σε ορισμένα μέρη του κόσμου αλλά και στην Ελλάδα;

Η κίνηση των λιθοσφαιρικών πλακών *  Πώς δημιουργούνται τα ηφαίστεια αλλά και τα  ηφαιστειογενή νησιά;

Οι Σεισμοί στην Ελλάδα *  Πού και πότε έγιναν ισχυροί σεισμοί στην Ελλάδα; Η απάντηση εδώ !

Ο σεισμογράφος *  Πώς λειτουργεί ο σεισμογράφος; Η απάντηση εδώ !

Οι Γεωγραφικοί όροι της θάλασσας  Βρείτε στην εικόνα το γεωγραφικό όρο που σας ζητείται!

Οι Γεωγραφικοί όροι της ξηράς  Βρείτε στην εικόνα το γεωγραφικό όρο που σας ζητείται!

Γλωσσάρι γεωγραφικών όρων της ξηράς  Δείτε στην οθόνη και διαβάστε την ερμηνεία κάθε γεωγραφικού όρου.

Παιχνίδι ερωτήσεων με χρονομέτρηση *  Απαντήστε σωστά και γρήγορα στις 15 ερωτήσεις γεωγραφίας.

Παιχνίδι ερωτήσεων πολ/πλών επιλογών *  Επιλέξτε τη σωστή απάντηση στην καθεμιά ερώτηση γεωγραφίας.

Α΄ Ενότητα: Οι χάρτες. Ένα εργαλείο για τη μελέτη του κόσμου

Β΄ Ενότητα: Το φυσικό περιβάλλον της Ελλάδας