Μέρμηγκας Κεφαλλονιάς
Κατηγορία: Νησιώτικοι Χοροί
Δημιουργηθηκε στις Τρίτη, 30 Απριλίου 2013
Χορεύεται από άνδρες και γυναίκες στην Κεφαλονιά, Την ονομασία του οφείλει στο ομώνυμο τραγούδι. Η λαβή των χεριών είναι από τις παλάμες τεντωμένα κάτω και ο χορός αποτελείται από δύο μέρη.
Στο πρώτο μέρος:
Γίνονται έξι βήματα, όπως στο συρτό στα τρία, τα οποία επαναλαμβάνονται μέχρι να συμπληρωθεί ο αριθμός 16. Κατά το 16ο βήμα η στήριξη γίνεται στο δεξί, ενώ το αριστερό βρίσκεται σε άρση.
Στο δεύτερο μέρος τα βήματα είναι τα εξής:
1: Αναπήδηση στο δεξί και μικρή μετατόπιση του σώματος αριστερά με το αριστερό σε συνεχή άρση.
Το βήμα αυτό επαναλαμβάνεται 15 φορές.
16: Το αριστερό δίπλα στο δεξί στην προσοχή.