Www.arithmoi.gr Λειτουργία του ιστοτόπου στη νέα δομή φιλοξενείας του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου: http://shasapis.sites.sch.gr Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση 2016

Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση 2016

Σύμφωνα με την Αριθμ. Φ.253/193309/Α5(ΦΕΚ 2647-9/12/2015 Πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποψηφίων με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις Γενικού Λυκείου του Ν. 4186/2013 (ΦΕΚ 193 Α΄/2013), απόφαση του ΥΠουργού παιδείας, τα βασικά σημεία για την πρόσβαση είναι τα εξής:

1) Δεν προσμετράται με κανέναν τρόπο η βαθμολογία του σχολείου.

2) Οι τελειόφοιτοι θα δηλώσουν μέσα στο Φεβρουάριο του 2016 σε προθεσμία που θα καθοριστεί το 4ο μάθημα που θα ανοίξει ένα επιστημονικό πεδίο πρόσβασης, και όσοι το επιθουμούν το 5ο μάθημα που θα ανοίξει ακόμα ένα πεδίο πρόσβασης.

3) Υπολογισμός μορίων:

α. Άθροισμα γραπτών βαθμών(στα 20 με προσέγγιση δεκάτου) τεσσάρων μαθημάτων ομάδας προσανατολισμού για το συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο Χ 2 (δύο).

β. Στο αποτέλεσμα α. προστίθενται τα γινόμενα γραπτών βαθμών των δύο μαθημάτων βαρύτητας με τους αντίστοιχους συντελεστές τους.

γ. Το τελικό άθροισμα των (α) και (β) πολλαπλασιάζεται επί εκατό (100).

Σε περίπτωση που ο υποψήφιος εξεταστεί πανελλαδικά και σε ένα πέμπτο (5ο) μάθημα προκειμένου να έχει πρόσβαση σε  δεύτερο Επιστημονικό Πεδίο, τότε ο υπολογισμός των μορίων του για κάθε ένα από τα δύο Επιστημονικά Πεδία που έχει δικαίωμα να δηλώσει προτίμηση γίνεται με βάση τα αντίστοιχα τέσσερα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα όπως αυτά προβλέπονται στην παρ. 3 του άρ. 3 του Ν. 4327/2015 (ΦΕΚ 50Α΄/2015).