ΠΟΛΥΜΕΣΑ

Στο μάθημα των πολυμέσων ακολούθησα σε γενικές γραμμές τη λογική του βιβλίου: διακριτές ενότητες για κάθε πολυμεσικό τύπο: εικόνα, κείμενο, ήχο, animation, video. Χρησιμοποίησα εφαρμογές του σχολικού εργαστηρίου π.χ. Sound Forge Xp, αλλά και κάποιες από το διαδίκτυο π.χ. Easy Gif Animator. Στα φύλλα εργασίας δεν δίνεται μεγάλη σημασία στα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτών των εφαρμογών και στην εκμάθηση των δυνατοτήτων τους. Αυτό επιχειρείται στα αντίστοιχα κεφάλαια του σχολικού εγχειριδίου και κατά τη γνώμη μου είναι λάθος πρακτική.

Στο τέλος υπάρχει μια εργαστηριακή εργασία που ανέλαβαν να κάνουν οι μαθητές σε ομάδες. Η εργασία πραγματοποιείται στο εργαστήριο με τη μέθοδο του project. Τα μέλη της κάθε ομάδας συνεργάζονται μεταξύ τους προκειμένου να πάρουν αποφάσεις. Δίνεται μεγάλη βαρύτητα στο σχεδιασμό της εργασίας και στη συγκέντρωση και οργάνωση του υλικού. Οι μαθητές με τη βοήθεια και του φύλλου εργασίας συνειδητοποιούν ότι ο σχεδιασμός της εργασίας τους είναι εξίσου σημαντικός με την τεχνική υλοποίησή της και αποτελεί ξεχωριστό στάδιο της ανάπτυξής της. Το πολυμεσικό υλικό συλλέχθηκε από το διαδίκτυο ή κατασκευάστηκε από τους ίδιους τους μαθητές με χρήση του εργαστηριακού εξοπλισμού (webcam, μικρόφωνο, ηχεία, scanner) και των κινητών τους τηλεφώνων.