Δίκτυα

Η κατανόηση δικτυακών εννοιών από μαθητές του Λυκείου είναι κατά κάποιο τρόπο πρόκληση για τον καθηγητή πληροφορικής. Είναι δύσκολο αλλά και σημαντικό να καταλάβουν τα παιδιά έννοιες όπως "δίκτυο υπολογιστών", "πακέτα πληροφορίας", "δρομολόγηση", κλπ. Στο site της Cisco υπάρχουν δύο καταπληκτικά παιχνίδια που μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά σ' αυτή την προσπάθεια. Είναι βέβαια στα αγγλικά, αλλά η γλώσσα είναι απλή και η εμφάνιση υποτίτλων μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στην κατανόηση των διαλόγων. Τα προτείνω ανεπιφύλακτα και ως υποδείγματα εκπαιδευτικού υλικού γιατί συνδυάζουν με εξαιρετικό τρόπο θα τολμούσα να πω το παιχνίδι με τη μάθηση.

Μπορεί κανείς να τα βρει στο δικτυακό τόπο PacketVille για να τα παίξει on-line ή να τα κατεβάσει σε μορφή zip και να τα εγκαταστήσει τοπικά στο server του σχολικού εργαστηρίου, η ύπαρξη web server δεν είναι απαραίτητη για τη λειτουργία τους. Συνοδεύονται από πολύ ενδιαφέρουσες εκπαιδευτικές δραστηριότητες που μπορούν να δώσουν αρκετές καλές ιδέες σχετικά με την αξιοποίηση των παιχνιδιών στην τάξη.

Έχω κατασκευάσει και αντίστοιχα φύλλα εργασίας, που όμως δεν πολυχρησιμοποιήθηκαν γιατί τα παιδιά προτιμούσαν φυσικά απλά να παίζουν...