Κατασκευή δικτυακού τόπου με τη βοήθεια του FRONT PAGE

Η δραστηριότητα της κατασκευής ενός προσωπικού δικτυακού τόπου πραγματοποιήθηκε από μαθητές της Β Λυκείου σε διάστημα τριών περίπου μηνών με χρήση του εργαλείου Front Page 2003. Οι μαθητές έπρεπε να κατασκευάσουν ένα δικτυακό τόπο για οποιοδήποτε θέμα τους ενδιέφερε (το αγαπημένο τους συγκρότημα, η παρουσίαση του εαυτού τους, η αγαπημένη τους ομάδα). Η επιλογή της μορφής της δομής και των περιεχομένων ήταν ελεύθερη.

Με τη βοήθεια των φύλλων εργασίας ο δικτυακός τόπος εμπλουτίζονταν συνεχώς με νέα στοιχεία, μέχρι την ολοκλήρωσή του. Μετά την ολοκλήρωση των δικτυακών τόπων έγινε η ανάρτησή τους στον web server του εργαστηρίου (μη ορατός εκτός σχολείου) για on-line σχολιασμό από άλλες ομάδες. Ως εργαλείο για την ανάρτηση και το σχολιασμό χρησιμοποιήθηκε η πλατφόρμα moodle.

Τέλος έγινε συζήτηση στην τάξη για την καταγραφή κάποιων γενικών συμπερασμάτων σχετικά με την κατασκευή δικτυακών τόπων.

Τα φύλλα εργασίας βασίστηκαν στο tutorial Frontpage in the classroom. Ένα άλλο site που δίνει οδηγίες για την κατασκευή δικτυακού τόπου σε παιδιά είναι το WebIt.