Επεξεργασία εγγράφων με το MS WORD

Τα φύλλα εργασίας για το MS Word, απευθύνονται κυρίως σε μαθητές της Α Λυκείου. Προϋποθέτουν ότι οι μαθητές διαθέτουν ήδη κάποια εξοικείωση με το εργαλείο (π.χ. από το Γυμνάσιο). Κατασκευάστηκαν με το εξής σκεπτικό:

• να βοηθήσουν τους μαθητές να φρεσκάρουν τις γνώσεις τους,
  • να εξισορροπήσουν τις ενδεχόμενες διαφορές επιπέδου γνώσης του εργαλείου που τυχόν υπάρχουν στην τάξη, δημιουργώντας ένα ομοιογενές σχετικά πεδίο
  • να δώσουν στους μαθητές την ευκαιρία να εξοικειωθούν με δυνατότητες του εργαλείου σχετικά αυξημένης δυσκολίας, όπως είναι η μορφοποίηση με χρήση αριθμημένων επικεφαλίδων, η χρήση των πινάκων, κλπ.

Η δραστηριότητα του πρώτου φύλλου εργασίας έχει κατασκευασθεί σχεδόν αυτούσια από κάποια συνάδελφο, της οποίας το όνομα δυστυχώς δεν θυμάμαι για να αναφέρω.