Επαναληπτική Εργασία στα Μαθηματικά Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης Γ΄ Λυκείου (Ανάλυση: Παρ. 2.1 - 2.4)

Επαναληπτική εργασία με θέμα την έννοια της παραγώγου και της εφαπτομένης γραφικής παράστασης συνάρτησης. Καθένα από τα τέσσερα θέματα έχει συγκεκριμένη στόχευση. Το πρώτο εξετάζει την ικανότητα του μαθητή να βρίσκει παραγώγους σε ιδιαίτερες περιπτώσεις συναρτήσεων. Το δεύτερο θέμα αποτελείται από υπολογιστικά αλλά κυρίως αποδεικτικά ζητήματα στις οποίες εμπλέκονται τα όρια μέσω του ορισμού της παραγώγου. Στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και το τρίτο θέμα. Το τέταρτο θέμα εξετάζει την έννοια της εφαπτομένης γραφικής παράστασης συνάρτησης. Γενικά είναι μία εργασία δύσκολη στην οποία δεν παραλείπεται ο συνδυασμός της ύλης των παραγράφων 2.1 - 2.4 με προγενέστερες. Απευθύνεται σε μαθητές οι οποίοι θέλουν να αυτοαξιολογηθούν σε ερωτήματα με μεγάλο δείκτη δυσκολίας.