Χρήσιμες ιστοσελίδες Web 2.0 για τη διδασκαλία-εκμάθηση της Γαλλικής

Δεδομένου ότι γίνεται λόγος για Web 2.0, τα στοιχεία προέρχονται από εσάς τους χρήστες της ιστοσελίδας.

Προσθέστε παρακαλώ, στα σχόλια παρακάτω, τη δική σας ιστοσελίδα Web 2.0 που θεωρείτε χρήσιμη και αξιοποιήσιμη στο μάθημα της Γαλλικής.

Εάν είναι δυνατό, δώστε τον δεσμός της ιστοσελίδας, μια σύντομη περιγραφή, μια ιδέα διδακτικής αξιοποίησης και προσδιορίστε με βαθμό το ενδιαφέρον που παρουσιάζει (από 1 έως 5).

Τέλος αξιολογήστε τη δυσκολία που παρουσιάζει η συγκεκριμένη ιστοσελίδα για τον χρήστη της (εκπαιδευτικό ή μαθητή): Εύκολη, Μέτριας δυσκολίας, Δύσκολη

-1 #8 Στέλιος Μαρκαντωνάκης 23-02-2015 17:51
Παραθέτοντας Nina:
Είναι μια ιστοσελίδα που απευθύνεται σε μαθητές δημοτικού και την δημιούργησα με στόχο να μπορούν οι μαθητές μου να παίζουν και να μαθαίνουν και στο σπίτι.
Οι γονείς ενημερώνονται πάντα με επιστολή για τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα και συνίσταται η επίβλεψή τους.
Φυσικά και μέσα στην τάξη την είναι χρήσιμη γιατί εκεί συγκεντρώνω αρκετό οπτικοακουστικό υλικό!

Επίπεδο δυσκολίας : εύκολη

Σε ποια ιστοσελίδα ακριβώς αναφέρεται το σχόλιό σας;
ευχαριστώ
0 #7 Nina 30-08-2014 13:42

Επίπεδο δυσκολίας : εύκολη
+1 #6 nikolopoulouchrysoul 16-12-2013 13:41
ematha epitelous gia web2
-1 #5 tonia 16-12-2013 13:40
spreadshirt.fr
Ένα πολύ πολύ ενδιαφέρον site!!
0 #4 Aggeliki 16-12-2013 13:39
c'est vraiment interessant
0 #3 meli 16-12-2013 13:38
καλησπέρα!Έχετε να μας προτείνετε κάποιο site με χριστουγεννιάτι κα τραγούδια που να συνοδεύονται από fiches?
0 #2 Σ. Μαρκαντωνάκης 16-12-2013 00:03
Βέβαια υπάρχει και το γνωστό Pixton (www.pixton.com)με τις ανάλογες λειτουργίες και το ειδικό πακέτο για εκπαιδευτικούς και μαθητές.
0 #1 Σ. Μαρκαντωνάκης 15-12-2013 23:54
www.toondoo.com
Ευχάριστες και δημιουργικές κατασκευές για τους λάτρεις των κόμικς.
Το site μας επιτρέπει, με μια απλή εγγραφή, δωρεάν, να φτιάξουμε τα δικά μας κόμικς, να τα διαμοιραστούμε μέσω email ή facebook, να τα σώσουμε στον υπολογιστή μας ως εικόνα και να τα εκτυπώσουμε, να ζητήσουμε στους άλλους χρήστες να τα συνδιαμορφώσουμ ε και να τα αλλάξουμε. Επίσης υπάρχει η λειτουργία like.
Εάν έχουμε δικό μας blog μπορούμε να ενσωματώσουμε τα κόμικς που φτιάχνουμε στο blog μας.
Πολύ χρήσιμο εργαλείο για να φτιάξουμε το δικό μας εκπαιδευτικό υλικό αλλά κυρίως για να δημιουργήσουν οι μαθητές μας κόμικς χρησιμοποιώντας λειτουργικά τη γαλλική γλώσσα.

Βαθμολογία: 4
Επίπεδο δυσκολίας: Μέτριο