• Τελευταία ενημέρωση:Πέμπτη 14 Απρίλιος 2022, 05:52:27.

Εκπαιδευτικό υλικό

Σχολικές γιορτές

Η ομάδα κινηματογράφου μας

Εκπαιδευτικοί ιστότοποι

Συνδεδεμένοι χρήστες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος

Στατιστικά

Λειτουργικό Σύστημα
PHP
5.6.40
MySQL
5.5.5-10.1.31-MariaDB
Ώρα
Προσωρινή Αποθήκευση
Απενεργοποιημένο
GZip
Απενεργοποιημένο
Επισκέπτες
Άρθρα
Δικτυακοί Σύνδεσμοι
Εμφανίσεις Άρθρων

Σχολείο υπηρεσίας

1ο Γυμνάσιο Καβάλας

Toma que toma

11-3-2009: Συμμετοχή στους Περιφερειακούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες

O τίτλος του τραγουδιού είναι  Τοma QueToma και υπάρχει στο δίσκο με τον τίτλο ΑΙchildren in school,  της  Unisef. Αναφέρεται σε ένα δημοφιλές ισπανικό παιχνίδι με τραγούδια για παιδιά.Τα παιδιά του δρόμου είναι οι πρωταγωνιστές. Η μουσική είναι του Αργεντίνου Τοmas Gubitsh (συνεργάτη του Astor Piazzola) και του Ηughes de CoursonO συνθέτης σχολιάζει την  παιδική δημιουργικότητα μακριά από το σχολείο, μιλώντας για την αθωότητα, τη μοναδικότητα και διαφορετικότητα των παιδιών ανεξάρτητα από ποιο μέρος προέρχονται.

Εμείς θέλαμε να μιλήσουμε για το δυναμισμό αυτών των παιδιών ?για το δικαίωμα που έχουν στη μόρφωση και για το πώς μπορεί να «δυναμώσει» η Ελλάδα όταν δοθεί στα παιδιά αυτά η παιδεία. Ταυτόχρονα θέλαμε να αναφερθούμε στο δικαίωμα όλων των παιδιών γενικά για μια καλύτερη παιδεία, καθώς και στον αγώνα τους για την επίτευξη αυτού του σκοπού.