48. ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ, Ν. Κοκκινάκη

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Νένα Κοκκινάκη

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Εφηβικοί έρωτες

ΕΤΙΚΕΤΕΣ: Οικογένεια/Οικογενειακά προβλήματα, Σχολείο, Φυγή

ΔΙΑΦΟΡΑ: Το βιβλίο είναι γραμμένο με τη μορφή επιστολών-ημερολογίου. Βραβεύτηκε από τη Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά [1994].

1. Πώς κρίνεις τον τρόπο γραφής του βιβλίου;
  2. Να σχολιάσεις σε μια παράγραφο 80-100 λέξεων μία από τις παρακάτω φράσεις του βιβλίου: «Φαίνεται πως οι γονείς δεν είναι ποτέ ευχαριστημένοι, ό,τι και να κάνουν, όπως και να συμπεριφέρονται τα παιδιά τους». «Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να έχεις γεννηθεί πρώτη από κάποιον άλλο που συμβαίνει να είναι αδερφό σου». «Μπορεί κανείς να ζήσει δίχως να ονειρευτεί;».
  3. Σου άρεσε το τέλος του βιβλίου; Μπορείς να συνεχίσεις το βιβλίο από εκεί που σταμάτησε; Κάνε μια προσπάθεια.
  4. Πώς κρίνεις τη στάση του καθηγητή της Μαργαρίτας, στον οποίο απευθύνει τις σκέψεις της;
  5. Στο βιβλίο μπορεί κανείς να παρακολουθήσει την ψυχολογία ενός παιδιού που ετοιμάζεται να δώσει εισαγωγικές εξετάσεις για το Πανεπιστήμιο. Ποιες είναι οι σκέψεις που σου δημιουργούνται για τη ζωή ενός τελειόφοιτου στο Λύκειο μετά και την ανάγνωση αυτού του βιβλίου;