66. ΤΡΕΛΑΝΤΩΝΗΣ, Π. Δέλτα

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑΟικογενειακές σχέσεις

ΑΛΛΗ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑΠαλαιότερες μορφές ζωής

ΕΤΙΚΕΤΕΣ: Αδελφική σχέση, Καθημερινή ζωή, Μεγάλοι-παιδιά, Χιούμορ

ΔΙΑΦΟΡΑ: Μπορεί κανείς να διαβάσει σε ηλεκτρονική μορφή το βιβλίο από εδώ.

1. Προσπάθησε να αποδώσεις τη ζωή της συγγραφέα σε μια μικρή παρουσίαση.
  2. Γιατί πιστεύεις ότι το συγκεκριμένο βιβλίο χαρακτηρίζεται ως «κλασικό βιβλίο της παιδικής λογοτεχνίας»;
  3. Παρουσίασε στους συμμαθητές σου σκανταλιές του Αντώνη που σου έκαναν εντύπωση.
  4. Ποια θετικά στοιχεία του χαρακτήρα του Αντώνη προβάλλει η συγγραφέας; Να αιτιολογήσεις την απάντησή σου.
  5. Βάλε τον εαυτό σου στη θέση του Αντώνη, πρωταγωνιστή του βιβλίου. Προσπάθησε να καταγράψεις στο ημερολόγιό σου καθημερινά περιστατικά που περιγράφονται στο βιβλίο μέσα από τη δική σου οπτική γωνία. Παράλληλα, προσπάθησε να εκφράσεις και τα συναισθήματά σου.
  6. Μελέτησε στοιχεία της ζωής του Αντώνη Μπενάκη, του πρωταγωνιστή του βιβλίου, πατώντας εδώ. Διάβασε με προσοχή ό,τι αφορά το πρόσωπο που μας ενδιαφέρει. Κατόπιν, προσπάθησε να συγκρίνεις τα δύο «πρόσωπα» του «Τρελαντώνη», όπως περιγράφονται στο βιβλίο και στο παραπάνω κείμενο, και να καταγράψεις τις σκέψεις σου.
  7. Εάν έχεις διαβάσει το βιβλίο «Οι περιπέτειες του Τομ Σόγερ» του Μαρκ Τουαίν, προσπάθησε να το συγκρίνεις με το βιβλίο «Ο Τρελαντώνης» και να αναφέρεις ομοιότητες και διαφορές ως προς το περιεχόμενο.