Στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου, ένα από τα σχολεία για την πιλοτική εφαρμογή των νέων Προγραμμάτων Σπουδών, πραγματοποιήθηκε από την εκπαιδευτικό κ.Κατερίνα Κουμεντή, με την υποστήριξη του διευθυντή κ.Γιάννη Τσακίρη και του συλλόγου διδασκόντων, ένα φιλόδοξο project για την οδοντική υγεία των παιδιών, στο πλαίσιο του νέου αντικειμένου Σχολική Κοινωνική Ζωή. Οι μικροί μαθητές ήρθαν σε επαφή με υλικό προσαρμοσμένο στην παιδική ηλικία ποικίλων μορφών και ενεπλάκησαν σε ποικίλες δραστηριότητες βιωματικού χαρακτήρα, σε θεατρικό παιχνίδι, σε κατασκευές κ.α. Το ζητούμενο ήταν όχι μόνο η γνώση βασικών θεμάτων για την οδοντική υγεία αλλά και η ευαισθητοποίηση πάνω σε ζητήματα διατροφής που την επηρεάζουν και η απόκτηση συνηθειών που συμβάλλουν στην πρόληψη. Το σχολείο μέσα από τέτοιες δράσεις μπορεί πραγματικά να εκπληρώνει τον ευρύτερο ρόλο του. Δείτε την βασική παρουσίαση και το υλικό του project εδώ.