Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι εκδηλώσεις του Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, που πραγματοποιήθηκε στο 5ο Γυμνάσιο Ρόδου, την Παρασκευή και το Σαββατο, 19 και 20 Απρίλη. Στο Φεστιβάλ έλαβαν μέρος 708 μαθητές, 57 εκπαιδευτικοί και παρουσιάστηκαν 55 έργα από 26 σχολεία (Δημοτικά, Γυμνάσια, Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια) του νομού. Μέσα από τα έργα και τις παρουσιάσεις αναδείχθηκε η ικανότητα, η συνεργατικότητα, η επινόηση, η δημιουργικότητα των μαθητών και εκδηλώθηκε η χαρά και η ικανοποίηση που προσφέρει ένα τέτοιο εκπαιδευτικό αποτέλεσμα.  Αξίζει να σημειωθεί ότι τα έργα υλοποιήθηκαν μέσα στο πλαίσιο του διδακτικού ωραρίου των σχολείων, στο μάθημα της Πληροφορικής και της Ερευνητικής Εργασίας αλλά και σε πολιτιστικά προγράμματα. Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έλαβαν μέρος, όσους μας υποστήριξαν, καθώς και όσους μας τίμησαν με την παρουσία τους στην εκδήλωση. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους εκπαιδευτικούς Πληροφορικής που οργάνωσαν και καθοδήγησαν τις ομάδες των μαθητών σε κάθε σχολείο, ώστε να υλοποιήσουν και να παρουσιάσουν ιδιαιτέρως ενδιαφέροντα και εντυπωσιακά έργα. Πληροφορίες για τα έργα που παρουσιάστηκαν στο φεστιβάλ μπορείτε να βρείτεΕΔΩ.