Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΒΕΡΡΟΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΤΤΑΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Κύριλλος 1824-1825 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση ;-1825
Θεόκτιστος 1825-1 Απριλίου 1844 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων ;-1848
Κύριλλος 1844-1861 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση ;-1861
Ιερόθεος Φιντίας 5 Αυγούστου 1861-7 Απριλίου 1862 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1830-1883
Τιμόθεος Λαμπρίδης 23 Αυγούστου 1862-14 Ιουλίου 1873 Από Ηλιουπόλεως Εις Γάνου περ. 1825-1875
Γεράσιμος 17 Ιουλίου 1873-3 Σεπτεμβρίου 1877 Από Ναζιανζού Εις Αγκύρας 1813-1899
Δωρόθεος 20 Μαΐου 1878-Ιούλιος 1888 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1825-1894
         
ΥΠΟ ΤΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΝΤΙΟΧΕΙΑΣ
Νεκτάριος Ιορδανίδης 17 Μαΐου 1892-4 Δεκεμβρίου 1899 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1862-1924
Επιφάνιος Σάμρε Φεβρουάριος 1902-3 Μαρτίου 1903 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1867-1903
Στέφανος Μούκπαα 6 Αυγούστου 1903-22 Ιουνίου 1910 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1853-;
Ραφαήλ Νίμερ 10 Οκτωβρίου 1912-27 Οκτωβρίου 1949 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση ;-1949
Ηλίας Μουαβάτου 1950-25 Σεπτεμβρίου 1970 Από Πρεσβύτερος Εις Αντιοχείας 1912-1979
Ηλίας Γιουσέφ 19 Μαΐου 1971-6 Αυγούστου 2000 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1931-2000
Παύλος Γιαζίγκι 20 Οκτωβρίου 2000-7 Οκτωβρίου 2021 Από Πρεσβύτερος Εις Αμίδης γεν. 1959
Εφραίμ Μαλούλι 7 Οκτωβρίου 2021-σήμερα Από Σελευκείας   γεν. 1978
         

Αναθεώρηση: Κυριακή, 08 Οκτωβρίου 2023.