Ψηφιακές ερωτήσεις Α΄Λυκείου τύπου Hot Potatoes

hotpotatoes

Το Hot Potatoes είναι ένα πρόγραμμα ανοιχτού λογισμικού με το οποίο μπορoύμε  να δημιουργήσουμε ασκήσεις διαφόρων μορφών για χρήση είτε μέσω internet είτε μέσω υπολογιστή

Παιδαγωγική αξία – Διδακτική χρήση

H αξία των προγραμμάτων του Hot potatoes βρίσκεται κυρίως στη δυνατότητα που δίνεται στον εκπαιδευτικό να φτιάξει εύκολα πολλά και διαφορετικά είδη ασκήσεων με τη μορφή ιστοσελίδων (html).

Oι μαθητές μπορούν να έχουν πρόσβαση στις ασκήσεις είτε μέσα στο σχολικό εργαστήριο (εφόσον αποθηκευτούν στο τοπικό δίκτυο) είτε με σύνδεση στο διαδίκτυο (εφόσον αποθηκευτούν σε διακομιστή  ιστοσελίδων π.χ στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο).

Εφόσον οι ασκήσεις συνδυαστούν κατάλληλα με το μάθημα και γίνει εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του προγράμματος για ανατροφοδότηση (feedback), τότε μπορούμε να μιλάμε για ένα αξιόλογο εργαλείο στα χέρια του κάθε εκπαιδευτικού, που δε θα περιοριστεί σε μια απλή μηχανή αξιολόγησης της διδασκαλίας.

Σε κάθε ενότητα υπάρχουν δύο τύποι ερωτήσεων.

Β  Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους

Καλό θα ήταν  να κάνετε  πρώτα τις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής  ή πολλών επιλογών  γιατί αυτές έχουν ανατροφοδότηση (δίνεται βοήθεια για την σωστή απάντηση) στην περίπτωση  που κάνετε λάθος.

Επιλέξτε από  τους παρακάτω συνδέσμους (με πράσινο χρώμα) για να δείτε τις ερωτήσεις   που αφορούν τις αντίστοιχες ενότητες.

1.1  ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΗ  ΚΙΝΗΣΗ

Ενότητα  1.1.2  Προσδιορισμός της θέσης  ενός σωματίου   –   1.1.4  Η μετατόπιση σωματίου πάνω σε άξονα.

Β. Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους

Ενότητα  1.1.5  Η έννοια της ταχύτητας στην ευθύγραμμη ομαλή κίνηση.

Β.  Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους

Ενότητα  1.1.8 – 1.1.9  Η έννοια της επιτάχυνσης  στην ευθύγραμμα ομαλά μεταβαλλόμενη κίνηση – Εξισώσεις προσδιορισμού ταχύτητας και θέσης.

Β. Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους  1o μέρος   - Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους  2o μέρος

1.2  ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ

Ενότητα  1.2.1   Η έννοια της δύναμης-  Ενότητα  1.2.2  Σύνθεση συγγραμμικών δυνάμεων.

Β. Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους

Ενότητα 1.2.3    Ο πρώτος νόμος του Νεύτωνα.

Β.  Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους

Ενότητα  1.2.4  Ο δεύτερος νόμος του Νεύτωνα -Θεμελιώδης νόμος της Μηχανικής.

Α. Ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής  ή πολλών επιλογών

Β. Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους  1ο μέρος     –   Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους  2ο μέρος

Ενότητα 1.2.5-1.2.6-1.2.7  Η έννοια του Βάρους – μάζας-Η ελεύθερη πτώση των  σωμάτων.

Β. Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους  1o μέρος   –  Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους  2o μέρος

1.3  ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

Ενότητα  1.3.1-1.3.2  Τρίτος νόμος του Νεύτωνα. Νόμος Δράσης – Αντίδρασης  Δυνάμεις από επαφή  και από απόσταση.

Β  Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους

Ενότητα  1.3.3  Σύνθεση δυνάμεων  – 1.3.4 Ανάλυση δύναμης  σε συνιστώσες.

Α. Ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής  ή πολλών επιλογών

Ενότητα 1.3.7  Νόμος της τριβής.

2.1  ΕΝΕΡΓΕΙΑ – ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ  ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Ενότητα  2.1.1  Η έννοια του έργου.

Β. Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους

Ενότητα  2.1.2  Έργο βάρους και μεταβολή  της κινητικής ενέργειας.

Ενότητα  2.1.3  Η δυναμική ενέργεια – 2.1.4 Η μηχανική ενέργεια

Β. Ερωτήσεις Σωστού – Λάθους

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.