HALLOWEEN 2015-2016

Ένας τρόπος να μάθουμε, είναι να επενδύσουμε στα παιδιά, να τους δίνουμε εργαλεία και ευκαιρίες να κριτικάρουν τον πολιτισμό μας και τον παγκόσμιο πολιτισμό.

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών που αποτελεί όχι μόνο γλώσσα αλλά εμπεριέχει έναν ολόκληρο πολιτισμό, με πρωτοβουλία της καθηγήτριας Αγγλικών κας Συγχαρή Αιμιλίας στο χώρο του σχολείου μας διοργανώθηκε μια σειρά δραστηριοτήτων που παρουσίασαν οι μαθητές της Γ τάξης με αφορμή το έθιμο Halloween που γιορτάζεται στις 31 Οκτωβρίου κάθε χρόνο στην Αγγλία, δυτική Ευρώπη και Αμερική. Σκοπός των δράσεων είναι να γνωστοποιήσουμε στους μαθητές το πολιτιστικό δρώμενο με παιχνίδια από την Αγγλία και τον δυτικό κόσμο, έτσι ώστε να καλύψουν τις ανάγκες τους σε πολιτισμική γνώση με βιωματικό τρόπο.
Πιο συγκεκριμένα, η θεματική των δραστηριοτήτων που ακολούθησαν και οι οποίες αποτελούν το κλειδί για την εμπέδωση του πολιτισμικού φαινομένου είναι οι ακόλουθες:

?Pass the orange?

?Witch ring toss?

?Put the ?boo? on the ghost?

?Shoot the witch?

?Run the balloon?