Cyberbullying: application for smartphones

Οι Καζιάλες Γιάννης, Σταμάτης Φλουρής,  Θοδωρής Μαχαιρίδης και Μιχάλης Δρουδάκης, μαθητές του Ομίλου Πληροφορικής δημιούργησαν στο προγραμματιστικό περιβάλλον Appinventor 2 μια εφαρμογή για smartphone με λειτουργικό Android.

Μέσω αυτής της εφαρμογής οι χρήστες έχουν τη δυνατότητα:

• να δοκιμάσουν τις γνώσεις τους σε θέματα που αφορούν το cyberbullying,

• να παρακολουθήσουν ενημερωτικά βίντεο και

• να καταγγείλουν στις γραμμές βοήθειας SafeLine & HelpLine ή στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος περιστατικά, τηλεφωνικά ή με email, στα οποία έχουν υπάρξει θύματα ή παρατηρητές

Για να κατεβάσετε την εφαρμογή από το κινητό σας πατήστε εδώ   ή σκανάρετε με κάποια εφαρμογή QR Code Scanner- Reader τον κώδικα που φαίνεται στην εικόνα.

cyberbullying_application_QR_CODE

Continue reading “Cyberbullying: application for smartphones” »

Αντίδρασε… μπορείς!

Η μαθήτρια Κυριακάκη Φλώρα δημιούργησε μια αφίσα με θέμα τον διαδικτυακό εκφοβισμό.

Στο  μάθημα της ερευνητικής εργασίας: «Η φωτογραφική μας ματιά», στην ενότητα έκφραση συναισθημάτων μέσα από μια φωτογραφία, συζητήθηκε το θέμα του Cyberbullying, οι μορφές του και το πως νιώθουν όσοι εμπλέκονται σε τέτοια περιστατικά. Ζητήθηκε έπειτα απο τους μαθητές να βγάλουν τις δικές τους φωτογραφίες με σκοπό να περιγράψουν αυτά τα συναισθήματα. Πολλοί επέλεξαν να βγάλουν πορτραίτα των συμμαθητών τους, οι οποίοι με την τεχνική της δραματοποίησης εξέφραζαν συναισθήματα όπως φόβος τρόμος, θυμός, απογοήτευση κ.ά.

Η Φλώρα παρουσίασε διαφορετικές φωτογραφίες… και δημιούργησε στο  Adobe Photoshop. αφίσες με θέμα το Cyberbullying. Continue reading “Αντίδρασε… μπορείς!” »

Don’t promote it

Οι μαθητές, Νίκος Σταγάκης, Έλενα Τσιμπούκα και Ελευθερία Τσακπίνη, δημιούργησαν μια ηλεκτρονική αφίσα με σκοπό να ενημερώσουν για το φαινόμενο του Sexting. Σύνθημά τους το: «Μην προωθείς και μην υποκινείς προσωπικές φωτογραφίες και βίντεο κάποιου άλλου».

Continue reading “Don’t promote it” »

Εκστρατεία ενημέρωσης για το Cyberbullying

Οι μαθητές, Μαρία Ξυδάκη και Γιώργος Μιχελιουδάκης, δημιούργησαν ενημερωτικά σποτάκια, στο πλαίσιο της εκστρατείας ενημέρωσης των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων για το φαινόμενο του Cyberbullying.

Μια ιστορία, 3 πρωταγωνιστές

Οι μαθητές Γεωργία Παπαδοπούλου, Νίκος Μονιάκης και Τάσος Μυλωνάς, αφηγούνται την ιστορία ενός περιστατικού Cyberbullying από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Μιλούν ξεχωριστά γι αυτό το θύμα, ο θύτης και ο παρατηρητής- υποστηρικτής του θύματος.

Continue reading “Μια ιστορία, 3 πρωταγωνιστές” »

STOP CYBERBULLYING

Οι μαθητές Γιώργος Δερμιτζάκης και Ευγενία Φραγκιαδάκη επέλεξαν το προγραμματιστικό περιβάλλον του Scratch για να δημιουργήσουν ένα animation περιγράφοντας κάποιο περιστατικό Cyberbullying.

Δείτε το έργο τους εδώ.