Αρχείο Απριλίου 2009

Συνέδριο στη Δωδώνη με θέμα”Λιθοξοϊκή και Μεταλλοτεχνία στη Δωδώνη”

22 Απριλίου 2009, από

Ο Δήμος Δωδώνης οργανώνει συνέδριο με θέμα λιθοξοική και μεταλλοτεχνία στη Δωδώνη.

Επιμέρους θέματα για συζήτηση:

• Ιστορική αναδρομή.
  • Ευρήματα και πρόταση μουσείου στη Δωδώνη.
  • Περιγραφή χώρων και αναπαραστάσεις όλων των φάσεων.
  • Τεχνικές και υλικά που χρησιμοποιήθηκαν στα οικοδομήματα (λατρευτικά και κοσμικά).
  • Δομή και κατάσταση του λίθινου υλικού σήμερα.
  • Προτάσεις συντήρησης και αποκατάστασης των καταστραμμένων μελών όλων των οικοδομημάτων.
  • Μεταλλοτεχνία (χύτευση-επεξεργασία χαλκού και κραμάτων) χθές και σήμερα (πρόταση για σχολή στη Δωδώνη).
  • Λιθοξοική στο χθές και το σήμερα (πρόταση σχολής στη Δωδώνη).
  • Αγαλματοποιία χθές και σήμερα.
  • Παράλληλα με την ημερίδα ο Δήμος θα οργανώσει συμπόσιο γλυπτικής, ζωγραφικής και χαρακτικής στη Δωδώνη.

Με την ημερίδα αυτή πιστεύουμε να ευαισθητοποιήσουμε τον επιστημονικό και καλλιτεχνικό χώρο για μια συλλογικότερη αντιμετώπιση των προβλημάτων του μνημείου σήμερα.

Παράλληλα θέτουμε την αρχή για έναν κύκλο συζητήσεων στη Δωδώνη με θέματα και περιεχόμενα από την ιστορία του χώρου, πιστεύοντας σιγά - σιγά η Δωδώνη να βρει τον χαμένο της βηματισμό και τη θέση που της αρμόζει ανάμεσα στα παγκόσμια μνημεία.

Επιπλέον ο Δήμος Δωδώνης θέτει σε κρίση τους προβληματισμούς που έχουν γεννηθεί από επιστημονικούς φορείς και όχι μόνον, για την παρέμβαση που γίνεται στο Αρχαίο Θέατρο.

Μία παρέμβαση η οποία από αισθητικής πλευράς δεν συνάδει με τον Αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης, αλλά θα πρέπει να στηριχθεί και με επιστημονικές προτάσεις και παρατηρήσεις, οι οποίες στη συνέχεια αφού γίνουν σώμα, θα τεθούν υπόψη όλων των φορέων που φέρουν την ευθύνη για τις εργασίες αποκατάστασης.

Ύστερα από τα παραπάνω, πιστεύουμε ότι η παρουσία σας και η τοποθέτησή σας, κρίνεται πλέον απαραίτητη.

Για τον λόγο αυτό παρακαλούμε να μας διαβιβάσετε την εισήγησή σας στο ddodoni@otenet.gr του Δήμου μας ή dodonaia@otenet.gr, η οποία και δεδομένου του συμπιεσμένου χρόνου, δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 10-15 λεπτά.

Οργανωτική Επιτροπή Εκτύπωση E-mail
  • Κυριάκος Ρόκος Γλύπτης.
  • Δημήτριος Ράτσικας - Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Νηπιαγωγών Παν/μίου Ιωαννίνων-Ζωγράφος.
  • Απόστολος Παπαιωάννου - Καθηγητής, Τμήμα Νηπιαγωγών Παν/μίου Ιωαννίνων-Νεότερη Ιστορία.
  • Παύλος Γκαλντέμης - Προϊστάμενος επιστημονικής και παιδαγωγικής καθοδήγησης Π.Ε. Ηπείρου.
  • Γεώργιος Λώλος - Συντηρητής Αρχαιοτήτων Έργων Τέχνης.

Τα Εικαστικά στο Δημοτικό Σχολείο

6 Απριλίου 2009, από