Ήρθε Γράμμα στο Σχολείο, 06.03.15 – Παγκόσμια Ημέρα κατά της Βίας και του Εκφοβισμού

15ο Γράμμα για την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας και του Ενδοσχολικού Εκφοβισμού

A15_06.03.2015_School_VIolence

από τον Απόστολο Βουλγαράκη Αντιπεριφερειάρχη Χανίων – Περιφέρεια Κρήτης

Το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων, στο πλαίσιο υποστήριξης των εκπαιδευτικών με εκπαιδευτικό υλικό και ενημερωτικά κείμενα (από αρμόδιους φορείς του δημόσιου φορέα, σχολικές μονάδες και ιδρύματα που υπάγονται στο ΥΠΑΙΘ και λοιπά υπουργεία) ξεκίνησε το Δεκέμβρη (από 3.12.14) την υλοποίηση της δράσης ΗΡΘΕ ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, στο πλαίσιο εορτασμού παγκόσμιων ημερών της UNESCO και ευρύτερα. Στη δράση αυτή, αποστέλλεται ένα γράμμα από έναν φορέα/ έκπληξη στο πλαίσιο ευαισθητοποίησης της εκπαιδευτικής και μαθητικής κοινότητας σε θέματα κοινωνικού περιεχομένου. Η πρωτοβουλία αυτή υπάγεται στις δράσεις του ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ που υλοποιεί το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων Π/θμιας Εκπ/σης Χανίων στο πλαίσιο λειτουργίας της Καλλιτεχνικής Εστίας Αειφόρου Ανάπτυξης κι Εκπαίδευσης ΟΙΚΟΚΡΗΤΟ.

admin

School Activities Coordinator, Directoraite of Chania Era Primary Education, Crete - Greece