ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε» 2017 – 2018

Στο Αειφόρο 2/Θ Νηπιαγωγείο Αγίων Σαράντα τη σχολική χρονιά 2017 – 2018 υλοποιήθηκε το Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων με τίτλο: «ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Όλοι νοιαζόμαστε όλοι συμμετέχουμε» 2017 – 2018, της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Περιβάλλοντος και Πολιτισμού – Συμβούλιο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ - Όλοι νοιαζόμαστε όλοι συμμετέχουμε Νηπιαγωγείο Αγίων Σαράντα Χανίων 2017-2018Οι Πυλώνες της Εκπαίδευσης για την Αειφόρο Ανάπτυξη, που διέπουν το πρόγραμμα και στο πλαίσιο των οποίων υλοποιήθηκαν οι δράσεις, είναι:

• 1ος Πυλώνας: Δημοκρατία: Συμμετοχή και ένταξη στο σχολείο – Αειφόρο σχολείο: Μια σχολική κοινότητα μη βίας
  • 2ος Πυλώνας: Περιβάλλον και διαδικασίες μάθησης
  • 3ος Πυλώνας: Η προαγωγή του πολιτισμού και των τεχνών στο σχολείο
  • 4ος Πυλώνας: Ο σχολικός κήπος
  • 5ος Πυλώνας: Η  πολιτική για την εξοικονόμησης ενέργειας
  • 6ος Πυλώνας: Η ορθολογική διαχείριση του νερού, των υλικών και των απορριμμάτων
  • 7ος Πυλώνας: Η προαγωγή της υγείας στο σχολείο
  • 8ος Πυλώνας: Από την τοπική στην πλανητική κλίμακα.

Υπεύθυνες νηπιαγωγοί – ΕΒΠ

Χριστίνη Τζομπανάκη – συντονίστρια

Ειρήνη Χιωτάκη

Ελένη Μελισσινού