ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΡΙΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ

Το 10ο Δημοτικό Σχολείο Χανίων συμμετέχει στις εκδηλώσεις που διοργανώνει το Δημοτικό Γηροκομείο Χανίων για την εορτή της τρίτης ηλικίας.Οι προετοιμασίες ξεκίνησαν σήμερα 17/9 όπου οι μαθητές-τριες της ΣΤ τάξης με τους δασκάλους τους και τη θεατρολόγο κ. Στεμπίλη(αναπληρώτρια που δεν έχει τοποθετηθεί ακόμη σε σχολείο) ξεκίνησαν τους αυτοσχεδιασμούς θεατρικών δρώμενων με κεντρική ιδέα την αμφίδρομη σχέση :ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ …ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ….γιατί ΄΄Σύνορα η Αγάπη δε γνωρίζει….΄΄Την Τρίτη θα ενταχθούν οι γέροντες στις σχολικές αίθουσες με διάφορες δράσεις (παραδοσιακά παιχνίδια, ζωγραφική μουσική ,εξιστόρηση ιστοριών ,συνεντεύξεις, μαγειρική-ζωγραφική,πλέξιμο και συνδέσεις με αγαπημένα τους άτομα που βρίσκονται μακριά, μέσω Skype .)Την Τετάρτη 23/9 θα μεταφερθούν μαθητές -τριες στο Γηροκομείο και θα έχουν κοινά δρώμενα( θεατρικά ,μουσικοκινητικά και αφηγήσεις ιστοριών)Επίσης φέτος θα γυρίσουμε ταινία με πρωταγωνιστές τους γέροντες ,τα παιδιά και τα ζώα).Θα σας στείλουμε σχετικό οπτικό υλικό.