Αρωματικά Φυτά και Βότανα του τόπου μας.

Σχολικές Δραστηριότητες
Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
Τίτλος Προγράμματος: ” Αρωματικά Φυτά και Βότανα του τόπου μας. ”
Σχολικό  ΄Ετος  2016-2017

leb;antew 003

Μαθησιακοί στόχοι του Προγράμματος:

1.Να διακρίνουν τα παρατηρήσιμα εξωτερικά μορφολογικά χαρακτηριστικά των φυτών.

2.Να αντιληφθούν   τα βασικά χαρακτηριστικά  να κατανοήσουν ομοιότητες και διαφορές..

3.Να εφαρμόζουν τις γνώσεις που απέκτησαν σχετικά με  τα μορφολογικά χαρακτηριστικά των φυτών και να τα υιοθετούν συνδυαστικά ως κριτήρια ταξινόμησης που επιτρέπουν τη συγκρότηση κατηγοριών ( δέντρα, θάμνοι,καλλωπιστικά φυτά. αρωματικά,βότανα……)

4.Να  προβληματιστούν σχετικά με  τις βασικές βιολογικές λειτουργίες των φυτών,να αναπτύξουν κατάλληλο λεξιλόγιο για να περιγράφουν τις παραπάνω λειτουργίες..

5. Να αντιληφθούν ότι όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί διακρίνονται από τους μη ζωντανούς  με βάση την ικανότητά τους να επιτελούν  ορισμένες λειτουργίες  και να αποκτήσουν θετική στάση απέναντι  στα έμβια όντα γενικότερα.Και

ειδικότερα,

6.Να γνωρίσουν τα βασικότερα αρωματικά φυτά και βότανα του τόπου μας και να μπορούν να τα διακρίνουν , τόσο από την εικόνα τους όσο και από το άρωμά τους.

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω:

Φτιάξαμε τη γωνιά παρατήρησης , η οποία εμπλουτιζόταν συνέχεια  με υλικό που έφερναν τα παιδιά.

Συλλογή φωτογραφικού υλικού, παρατήρηση και αντιστοίχιση εικόνας και λέξης  ,των πιο οικείων αρωματικών φυτών και βοτάνων.

Σπείραμε σπόρους  μάραθου και φυτέψαμε μοσχεύματα βασιλικού και θυμαριού.

Ποτίσαμε…..

Τους σπόρους  που άνοιξαν τους φυτέψαμε σε ποτηράκια και τέλος σε

τελάρα στον κήπο μας.

Φτιάξαμε φυτολόγιο  με αρωματικά φυτά και βότανα από τον κήπο μας.

Αντιστοιχίσαμε γράμματα με λέξεις , μετρήσαμε……..