Europa: ti vedo e ti vivo, Ζάννειο Πειραματικό Γυμνάσιο Πειραιά 2018-2019

Στόχος του προγράμματος ήταν η προώθηση και κατανόηση επτά βασικών αξιών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Της ειρήνης, της αλληλεγγύης, της ελευθερίας, της δημοκρατίας, της κοσμικότητας, του διαλόγου και της ισότητας.

Στη δράση έλαβαν μέρος εννέα σχολεία από πέντε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Συγκεκριμένα: από την Ιταλία που που ήταν και συντονίστρια χώρα του προγράμματος, έλαβε μέρος το δίκτυο των σχολείων IΙSS ‘Giuseppe Peano’, Liceo “Guido Castelnuovo”,  Liceo“Niccolò Machiavelli”,  Istituto Comprehensivo Boticelli και  Istituto Comprensivo Statale  ‘Compagni-Carducci’ , από τη Γαλλία το  Lycée André Malraux από το Μπιαρίτζ, από την Ισπανία το IES SERPIS από τη Βαλένθια, από τη Ρουμανία το Colegiul National Grigore Moisil από το Ονέστι και από την Ελλάδα το Ζάννειο Πειραματικό Γυμνάσιο Πειραιά.

Το βίντεο προέρχεται από την πολλαπλασιαστική εκδήλωση που έγινε στο Ζάννειο Πειραματικό Γυμνάσιο Πειραιά στις 21 Νοεβμρίου 2018, με τη συμμετοχή όλων των εταίρων.

program_en

Δημοσιεύθηκε στην erasmus, Διασχολικά ευρωπαϊκά προγράμματα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.