Ευρωδιαβάσεις

Το παρακάτω Project δημιουργήθηκε στα πλαίσια της δράσης Teacher4europe. Σε μια εποχή επίκαιρη για την Ε.Ε., σε καιρούς που η ένωση αυτή δοκιμάζει τη συνοχή της, διαπιστώσαμε πως δε γνωρίζουμε πολλά γι? αυτήν και αποφασίσαμε με τα παιδιά να την εξερευνήσουμε για να τη γνωρίσουμε καλύτερα. Σκοπός ήταν να απολαύσουν τα παιδιά το «εξερευνητικό τους ταξίδι» και να ανακαλύψουν την Ευρώπη μέσα από παιγνιώδεις διαδικασίες. Για το ταξίδι αυτό αξιοποιήθηκαν οι νέες τεχνολογίες και με αφετηρία το site του σχολείου, τα παιδιά περιηγήθηκαν στην πλατφόρμα της ΕΕ, αναζήτησαν πληροφορίες (ιστορικές, γεωγραφικές, πολιτισμικές) και ανακάλυψαν τα δικαιώματά τους ως ευρωπαίοι πολίτες, τα οποία και καταχωρήθηκαν στο «ημερολόγιο των EuroΔιαβάσεων» Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες, εξερεύνησαν την πλατφόρμα, έπαιξαν παιχνίδια και προσπάθησαν να αντλήσουν πληροφορίες για την Ε.Ε. Στη συνέχεια κάθε παιδί «ανέλαβε» και μια χώρα. Αναζήτησε πληροφορίες για τη χώρα αυτή (αξιοποιώντας την παραπάνω ιστοσελίδα), ζωγράφισε την αντίστοιχη σημαία, στο πίσω μέρος της οποίας έγραψε το όνομα της χώρας, πότε έγινε μέλος και μερικές βασικές πληροφορίες για τη χώρα του. Έπειτα, αφού ετοιμάστηκαν όλες οι «χώρες-μαθητές», ανέλαβε να «φιλοξενήσει» και να «ξεναγήσει» στην χώρα του τους υπόλοιπους συμμαθητές τους, όταν εκείνοι τον επισκέφτηκαν. Στη διάρκεια του ταξιδιού υπήρξαν κάποιες τεχνιτές δυσκολίες ( π.χ. αρρώστησες στην Ιταλία. Τι κάνεις; Ποια είναι τα δικαιώματά σου; ). Στόχος ήταν μέσα από την προσπάθεια επίλυσης των δυσκολιών να εξερευνήσουν την πλατφόρμα και να ανακαλύψουν τα δικαιώματά τους. Στο τέλος του ταξιδιού κάθε παιδί έπρεπε να γράψει μερικές καρτέλες ερωταπαντήσεων για τη χώρα του και άλλες καρτέλες γενικού περιεχομένου, τις οποίες και αξιοποιήσαμε για το επιτραπέζιο παιχνίδι των «Euroδιαβάσεων».
You are here: Βραβεύσεις Ευρωδιαβάσεις