Γενικά για φοίτηση

1. Ηλικία εγγραφής (Ν. 2327/95, ΦΕΚ 156 τ. Α΄, άρθ. 10)

Η φοίτηση στο νηπιαγωγείο είναι διετής και εγγράφονται σε αυτό νήπια που συμπληρώνουν την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής ηλικία τεσσάρων (4) ετών. Στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου εγγράφονται μαθητές που συμπληρώνουν την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής ηλικία έξι (6) ετών.

2. Δικαιολογητικά εγγραφής (Π.Δ. 200/98 και 201/98, ΦΕΚ 161 τ. Α΄)

Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου απαιτούνται:

- Πιστοποιητικό γέννησης δήμου ή κοινότητας
- Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, από όπου φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια
- Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης
- Αποδεικτικό στοιχείο, από το οποίο, κατά την κρίση του δ/ντή του σχολείου, αποδεικνύεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή

Τα ίδια δικαιολογητικά (μεταφρασμένα) απαιτούνται για την εγγραφή των αλλοδαπών μαθητών, καθώς και για την εγγραφή των παιδιών στο νηπιαγωγείο.

Οι εγγραφές στο δημοτικό σχολείο και στο νηπιαγωγείο γίνονται το χρονικό διάστημα από 1 έως 21 Ιουνίου.

3. Μετεγγραφές μαθητών (Π.Δ. 201/98, ΦΕΚ 161 τ. Α΄)

Οι μετεγγραφές μαθητών από ένα σχολείο σε άλλο πραγματοποιούνται εφόσον συντρέχει κάποιος από τους λόγους που προβλέπονται στο Π.Δ. 201/98, ένας από τους οποίους είναι η μετοίκηση της οικογένειας του μαθητή.

Την αίτηση μετεγγραφής υποβάλλει στο δ/ντή του σχολείου ένας από τους γονείς του μαθητή. Σε περίπτωση διάστασης των γονέων, δεκτή γίνεται η αίτηση του γονέα που έχει τη επιμέλεια, όπως αυτό αποδεικνύεται από την προσκόμιση σχετικής δικαστικής απόφασης.

Κατά τη μετεγγραφή τους οι μαθητές εγγράφονται πάντα σε τάξη αντίστοιχη (ή μικρότερη) της χρονολογικής τους ηλικίας.

4. Προαγωγή μαθητών (Π.Δ. 8/95, ΦΕΚ 3 τ. Α΄, Π.Δ. 121/95, ΦΕΚ 75 τ. Α΄)

Οι μαθητές στο δημοτικό σχολείο προάγονται εφόσον δεν απουσιάζουν για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο από το μισό του διδακτικού έτους και πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις κατά την αξιολόγησή τους:
- Α΄ και Β΄ τάξεις: Να ανταποκρίνονται στα στοιχεία αξιολόγησης που προβλέπονται από το Π.Δ. 8/95.
- Γ΄ και Δ΄ τάξεις: Στους τελικούς μέσους όρους των μαθημάτων να μην υπερισχύουν οι χαρακτηρισμοί Δ.
- Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις: Ο γενικός μέσος όρος των μαθημάτων να μην είναι μικρότερος από 4,5.
Σε αντίθετη περίπτωση επαναλαμβάνουν την τάξη.

5. Εξετάσεις ενηλίκων για απόκτηση τίτλου σπουδών (απολυτηρίου) δημοτικού σχολείου (Π.Δ. 201/98, ΦΕΚ 161 τ. Α΄)

Όσοι συμπλήρωσαν το όριο της υποχρεωτικής φοίτησης και επιθυμούν να αποκτήσουν απολυτήριο δημοτικού σχολείου μπορούν να πάρουν μέρος σε εξέταση για να τον αποκτήσουν. Οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων υποβάλλονται στη Δ/νση ή στο Γραφείο Α/θμιας Εκπ/σης, που υπάγεται το σχολείο, στη σχολική περιφέρεια του οποίου διαμένουν, ενώ οι εξετάσεις διεξάγονται το πρώτο δεκαήμερο των μηνών Σεπτεμβρίου, Οκτωβρίου, Δεκεμβρίου, Φεβρουαρίου, Απριλίου και Ιουνίου, σε σχολείο που ορίζεται από τον Προϊστάμενο Δ/νσης ή Γραφείου Α/θμιας Εκπ/σης.

You are here: Γονείς Φοίτηση παιδιών