Wednesday, 24 April 2024

Calendar & Events

Main Menu Categories

My CV

Γεννήθηκα στο Αγρίνιο και σπούδασα στο Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Απέκτησα το Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στις “Σύγχρονες Προσεγγίσεις στη Γλώσσα και τα Κείμενα” από το Τμήμα Φιλολογίας της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών με ειδίκευση στη Γλωσσολογία. Στη συνέχεια, φοίτησα στη Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας του Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Δυτικής Ελλάδας, - Τμήμα Κοινωνικών Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων και Οργανώσεων (ΔΙ.Κ.Σ.Ε.Ο.), και παρακολούθησα την ετήσια επιμόρφωση στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε – ΕΠΠΑΙΚ) στο παράρτημα της Πάτρας.

Από το Σεπτέμβριο του 1989 εργάζομαι ως εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση του Νομού Αιτωλοακαρνανίας. Έχω διατελέσει Σχολικός Σύμβουλος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στους Νομούς Άρτας και Πρέβεζας από το 2007-2018 και Συντονιστής Εκπαίδευσης στην Περιφέρεια Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας από το 2018-2023. Έχω διδάξει επίσης την Αγγλική Γλώσσα στο Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής του ΤΕΙ Ηπείρου στην Πρέβεζας. Από το σχολικό έτος 2023-2024 είμαι Διευθυντής Γυμνασίου στο Αγρίνιο.

Από το 2003 έχω ασχοληθεί με την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών από την θέση του επιμορφωτή στα ΠΕΚ Πατρών και Ιωαννίνων και του Αγγλικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών κυρίως στα αντικείμενα διδακτικής των ξένων γλωσσών, αξιολόγησης διδακτικού έργου-μαθητή, της εισαγωγής και εφαρμογής νέων αναλυτικών προγραμμάτων καθώς και της Διοίκησης στην Εκπαίδευση. Τα επιστημονικά μου ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στο χώρο της επιστήμης της Γλωσσολογίας και ιδιαίτερα στην Ανάλυση Συνεχούς Λόγου (Discourse analysis) καθώς επίσης στη Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων και την Οργανωσιακή Συμπεριφορά με έμφαση στην εφαρμογή όλων των παραπάνω στο χώρο της εκπαίδευσης, της σχολικής τάξης ή της εκπαιδευτικής πολιτικής. Το συγγραφικό μου έργο - βιβλία, αρθρογραφία σε επιστημονικά περιοδικά και ανακοινώσεις σε επιστημονικά συνέδρια - αφορούν τα προαναφερθέντα γνωστικά και ερευνητικά πεδία.

Τα λογοτεχνικά μου ενδιαφέροντα εστιάζουν στην ποίηση. Έχω συμμετάσχει και βραβευτεί σε λογοτεχνικούς διαγωνισμούς σε Ελλάδα, Κύπρο και Ευρωπαϊκούς συλλόγους. Ποιήματά μου ή βιβλιοκριτικές έχουν δημοσιευτεί σε έντυπα και ηλεκτρονικά περιοδικά όπως και στο λογοτεχνικό μου ιστολόγιο ή κανάλι. Ο “λόγος” μου αποτελεί έκφραση βιωμάτων/εμπειριών, μια προσπάθεια αυτοδιαγνωστικής προσέγγισης των πραγμάτων πίσω από το αληθοφανές ή απλά ορατό.

I was born in Agrinio, Greece and studied at the Department of English Language and Literature, School of Philosophy, National and Kapodistrian University of Athens. I received my MSc in Linguistics in "Contemporary Approaches to Language and Texts" from the Department of Philology, University of Patras. I have studied Social Cooperative Enterprises and Organizations (DI.K.S.E.O.) at the Department of Business Administration in Messolonghi, Technological Educational Institute of Western Greece. Finally I have graduated from the School of Pedagogical and Technological Education (ASPETE) in Patras, Greece after attending with success a one-year programme in pedagogical training and specialization.

From 1989 up to 2007 I worked as a teacher of English in Primary and Secondary Education while for the next eleven years (2007-2018) I served as an EFL State School Advisor in the districts of Arta and Preveza, Epirus, Greece. From September 2018 until 2023 I was appointed as an EFL State School Educational Work Coordinator in Patras, Western Greece. Since the school year 2023-2024 I have been working as a headteacher in Secondary Education in Agrinion. I have taught English as a foreign language at the Department of Accounting and Finance in Preveza, Technological Educational Institute of Epirus.

Since 2003 I have been involved as a trainer in teachers’ training schemes of Patras and Ioannina PEK as well as the Department of English Language and Literature, Athens mainly on the subjects of teaching English as a foreign language, student - teaching process evaluation and implementation of curricula in the classroom. My scientific and research interests focus on the fields of linguistics and particularly in Discourse Analysis as well as on Human Resource Management and Organizational Behavior emphasizing on their applications in the fields of education itself, class processes and educational policy. I have also participated in scientific conferences with papers.

My literary interests focus on poetry. I have participated and have been awarded in some literary competitions in Greece, Cyprus and European associations. Poems or book reviews of mine have been published in printed and digital journals as well as in my literary blog or channel. My "Logos" is an expression of my experiences, an attempt towards a self-diagnostic approach to things behind what we consider just believable or visible.