Ευρετήριο Άρθρου

640cf98f663a329e896f2ab23b1ad4bc

Η σχολική γιορτή των Χριστουγέννων που γίνεται στις 23 Δεκεμβρίου θεσμοθετήθηκε με το Νόμο 6 του 1961, έκτοτε, όμως, δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή προεδρικό διάταγμα που να την θεσίζει ως υποχρεωτική (όπως γίνεται με τις σχολικές γιορτές της 28ης Οκτωβρίου, της 25ης Μαρτίου και της εξέγερσης του Πολυτεχνείου). Στην πράξη, πραγματοποιείται με "υποχρεωτικό" χαρακτήρα στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση με τις πρώτες τάξεις του δημοτικού να έχουν τον πρώτο λόγο [Μαυρίδου, Μ. (2010). Παραδοσιακές σχολικές γιορτές και σύγχρονες ανάγκες στο δημοτικό σχολείο. Αδημοσίευτη μεταπτυχιακή διατριβή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης].

Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση; Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση η μουσική που ακούν οι έφηβοι είναι η σύγχρονη δημοφιλής μουσική (εκκληνική και διεθνοποιημένη) [Papapanagiotou, X. (1998). The acquisition of musical preferences: a study of three age groups in the social and cultural environment of Greece. Unpublished doctoral thesis, University of London, Institute of Education]. Σε μια χριστουγεννιάτικη γιορτή στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ρεπερτόριο από τη δημοφιλή μουσική λαμβάνοντας υπ' όψιν τις μουσικές προτιμήσεις των μαθητών/τριών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Στο σημείο αυτό προτείνονται κάποια τραγούδια προς χρήση στη χριστουγεννιάτικη γιορτή στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με τις ηχογραφήσεις και κάποια πληροφοριακά στοιχεία αυτών. Εδώ αξίζει να σημειωθεί ότι η ηχογράφηση ενόςτραγουδιού βοηθά τον/την ακροατή/τρια  να γίνει αποδέκτης του έργου στην ολότητά του, δηλαδή: τα στολίδια και τα ποικίλματα, το μουσικό και εκτελεστικό ύφος, την ενορχήστρωση και τη ρυθμική αγωγή και γενικά στοιχεία τα οποία δεν είναι δυνατό να σημειωθούν σε κανένα σύστημα μουσικής σημειογραφίας. Επιπρόσθετα τα πληροφοριακά στοιχεία εγείρουν το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών. Τα τραγούδια αυτά έχουν δοκιμαστεί στην πράξη στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση με κάποια από αυτά να έχουν δοκιμαστεί και στις τελευταίες τάξεις της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Κάποια τραγούδια έχουν περισσότερες των μία ερμηνειών και αυτό αποτελεί μια θαυμάσια ευκαιρία για να συγκερίνουν οι μαθητές/τριες τις διαφορετικές ερμηνείες και με τον τρόπο αυτό να καλλιεργηθεί η κριτική τους σκέψη.

Ακολουθούν τα τραγούδια:

Little Saint Nick

Το τραγούδι αυτό γράφτηκε από τα μέλη του συγκροτήματος Beach Boys Brian Wilson και Mike Love. Ηχογραφήθηκε τον Οκτώβριο του 1963 και κυκλοφόρησε το Δεκέμβριο του 1963.

Feliz Navidad

Οι στίχοι και η μουσική του τραγουδιού αυτού είναι γραμμένοι από τον πορτορικανό καλλιτέχνη José Feliciano το 1970.

Άλλες ερμηνείες του τραγουδιού αυτού:

Happy Christmas (War is over)

Το τραγούδι αυτό, σε στίχους και μουσική John Lennon και Yoko Ono, κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1971 και επανακυκλοφόρησε στο Ηνωμένο Βασίλειο στις 20 Δεκεμβρίου του 1980, 12 μέρες μετά τη δολοφονία του John Lennon. Το τραγούδι αυτό αποτελεί έμμεση διαμαρτυρία για τον πόλεμο του Βιετνάμ.

Άλλες ερμηνείες του τραγουδιού αυτού: