ΘΕΜΑ: ΠΡΟΗΓΜΕΝΕΣ   ΕΝΝΟΙΕΣ  ΤΗΣ   ΦΥΣΙΚΗΣ  - CERN - AΣΤΡΟΝΟΜΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ

Έχοντας ήδη πραγματοποιήσει με μεγάλη επιτυχία τα   Θερινά μας  Σχολεία στην Ερέτρια στην Κάρυστο στην Κρήτη και  στα Γιαννιτσά συνεχίζουμε την προσπάθεια μας οργανώνοντας  και αυτό το καλοκαίρι τα εξής σχολεία:

• Στην Ερέτρια και  στα Γιαννιτσά  22-27 Ιουνίου 2013 με θέμα: Προηγμένες Έννοιες Φυσικής.
  • Στο Πάνορμο της Κρήτης 30 Ιουνίου-4 Ιουλίου 2013  με θέμα: Το εργαστήριο Φυσικών Επιστημών στο Σχολείο του Αύριο.
  • Στο Βόλο 30 Ιουλίου-4 Αυγούστου 2013 με θέμα: Αστρονομία-Cern.
  • Στην Αρχαία Ολυμπία 30 Αυγούστου-4 Σεπτεμβρίου 2013 με θέμα: Αρχαία Ολυμπιακά Αγωνίσματα και Φυσική.

Σκοπός του θερινού σχολείου είναι η διδασκαλία της φυσικής να καταστήσει τους μαθητές ικανούς να εκτιμούν το φυσικό κόσμο και να συμβάλλουν στη λήψη αποφάσεων σχετικών με τις μεταβολές, που η ανθρώπινη δραστηριότητα επιφέρει σε αυτόν, χρησιμοποιώντας την επιστημονική γνώση ,αναγνωρίζοντας ερωτήματα και εξάγοντας συμπεράσματα που βασίζονται σε επιστημονικά δεδομένα.

Στόχος του Θερινού σχολείου είναι να μελετούν και να αξιολογούν τα δεδομένα που έχουν συλλέξει από την παρατήρηση  την πειραματική διαδικασία, να χρησιμοποιούν την επιστημονική γνώση και μέθοδο καθώς και τις έννοιες που τις περιέχουν ,να εφαρμόζουν τις γνώσεις στις ανθρώπινες δραστηριότητες .

Τα θερινά σχολεία της Ε.Ε.Φ. απευθύνονται σε απόφοιτους της Αης και Βης τάξης Λυκείου και θα πραγματοποιηθούν με τη συμμετοχή πανεπιστημιακών δασκάλων.

Τα θέματα της Φυσικής που θα αναπτυχθούν είναι τα ακόλουθα:
α) Μηχανική & Εφαρμογές, β) Ηλεκτρομαγνητισμός, γ) Σχετικότητα, δ)  Κβαντική Φυσική, ε) Κοσμολογία,  ζ)Τοπολογία & Περιβάλλον, η)Αστρονομία, θ)Cern

Τα παραπάνω θέματα θα πλαισιωθούν από μια σειρά πειραμάτων που σκοπό  έχουν να εισάγουν τον μαθητή στην πειραματική μέθοδο απόκτησης και ελέγχου της γνώσης.

Το πρόγραμμα του Σχολείου θα αποτελείται από 2 διαλέξεις καθημερινά:
10.00 - 11.30 : Πρωινή Διάλεξη,
12.00 - 13.30 : Μεσημεριανή διάλεξη
19.30 - 21.00 : Δραστηριότητα

Προϋποθέσεις συμμετοχής: Βαθμός Προαγωγής μεγαλύτερος από 17 ή καλή κατάταξη στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής των ετών 2012 ή 2013.

Κόστος: 220  ? ανά άτομο (συμπεριλαμβάνονται μετακίνηση, διαμονή, διατροφή, έντυπο υλικό, βεβαίωση παρακολούθησης )
Κόστος: 50  ? ανά άτομο (συμπεριλαμβάνονται έντυπο υλικό, βεβαίωση παρακολούθησης)

Μπορείτε να προβείτε σε κατάθεση στον ακόλουθο λογαριασμό στην τράπεζα Εurobank :0026.0327.40.0200253706 και στην συνέχεια να αποστείλετε το καταθετήριο με φαξ στο 210-3610690 υπόψιν κας Γεώργα.,

Δηλώσεις Συμμετοχής έως 30 Μαΐου 2013 . Μαζί με την αποστολή της αίτησης θα πρέπει να καταθέσετε  το ποσό των 100 ευρώ.

Προτεινόμενοι  Ομιλητές
1. Αμπαριώτης Αποστόλης, Φυσικός ,Εκπαιδευτικός Β/θμίας Εκπαίδευσης
2. Βαλαδάκης Ανδρέας, Δρ.Φυσικής
3.Γραμματικάκης Ιωάννης, Καθηγητής του τμήματος Φυσικής  ΕΚΠΑ
4.Γάτσιος Ιωάννης. τ. Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Ν.Σμύρνης
5.Δανέζης  Μάνος, Επίκουρος Καθηγητής του τμήματος Αστροφυσικής  ΕΚΠΑ
6.Ζώκος Κωνσταντίνος ,Δάσκαλος Φυσικής
7.Θεοδοσίου Ευστράτιος, Αναπλ. Καθηγητής Αστροφυσικής ΕΚΠΑ
8.Κοντόπουλος Ιωάννης ,Ερευνητής στο Κέντρο Ερευνών στην Ακαδημία  Αθηνών
9.Kυρίτσης  Ηλίας, Καθηγητής Παν/μίου Κρήτης
11.Σιμόπουλος Διονύσιος ,Διευθυντής   Πλανηταρίου  Ευγενίδειου Ιδρύματος
12.Καράβολας Βασίλειος ,Θεωρητικός Φυσικός
13. Καλκάνης Γεώργιος, Καθηγητής ΕΚΠΑ
14.Κεχαγιάς Αθ. Αν. Καθηγητής ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ
15.Λάκκα Λαοκρατία, Σχολικός Σύμβοuλος ,Δρ.  Βιολογίας.
16.Λαζούδης Άγγελος, Ερευνητής στην ΕλληνογερμανικήΑγωγή
17 Λιόλος Αναστάσιος ,Αν. Καθηγητής  τμήματος Φυσικής ΑΠΘ
18.Λιγομενίδης Πάνος, Καθηγητής, ομ.Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών
19. Μουσάς Ξενοφών, Καθηγητής ΕΚΠΑ ,Διευθυντής εργαστηρίου Αστροφυσικής
20. Νεοφύτου Γεώργιος, Καθηγητής Παν/μίου Κρήτης
21. Παρθένιος Ιωάννης, Ειδικός Λειτουργικός Επιστήμονας του ΙΤΕ/ΕΙΧΗΜΥΘ
22. Παπαδημητρίου Ελευθερία, Καθηγήτρια Σεισμολογίας ΑΠΘ
23.Πράντζος Νικόλαος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Παρίσι 7, Διευθυντής στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών Γαλλίας CNRS.
24.Πρέκκα Παναγιώτα ,Επικ. Καθηγήτρια  ΕΚΠΑ
24. Σειραδάκης Ιωάννης ,Καθηγητής  τμήματος Φυσικής  ΑΠΘ