Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τη διοργάνωση ημερίδας με θέμα

« Ο ρόλος του Ψηφιακού Σχολείου και του Ψηφιακού Αποθετηρίου ?Φωτόδεντρο?

στη σύγχρονη εκπαιδευτική κοινότητα»,

η οποία θα λάβει χώρα

την Τετάρτη 3 Απριλίου και ώρα 12:30-14:00

στο 1Ο ΣΕΚ Αγ. Αναργύρων-Καματερού,

Σητείας 4 & Καζαντζάκη - Άγιοι Ανάργυροι.

Η ημερίδα περιλαμβάνει τις εξής ομιλίες:

• Ψηφιακό Σχολείο: Μια σύγχρονη κοινότητα μάθησης, χωρίς σύνορα και με ψηφιακό εκπαιδευτικό περιεχόμενο

Ευαγγελία Παυλάτου,

Επίκουρη Καθηγήτρια Σχολής Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ

• Πανελλήνιο Ψηφιακό Αποθετήριο «Φωτόδεντρο»

Δρ. Ελίνα Μεγάλου,

Διεύθυνση Στρατηγικής και Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Υλικού,

Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών & Εκδόσεων ? ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ (ΙΤΥΕ)

Το Ψηφιακό Σχολείο είναι βασικό συστατικό του οράματος του Νέου Σχολείου.

H χρήση των Νέων Τεχνολογιών γίνεται ο καταλύτης για την αλλαγή:

• του περιεχομένου των Προγραμμάτων Σπουδών και της σχολικής γνώσης

• της διδασκαλίας και της μάθησης

• της σχέσης εκπαιδευτικών και μαθητών

• της σχέσης γονιών και σχολείου.

Η δημιουργία του ψηφιακού σχολείου αποτελεί υψηλή προτεραιότητα για να ανακτήσει το ελληνικό σχολείο την ανταγωνιστικότητά του στον ευρωπαϊκό χώρο.

Η βασική πρόκληση που καλείται αυτό να αντιμετωπίσει σήμερα είναι η ουσιαστική ενσωμάτωση των νέων τεχνολογιών στη διδασκαλία όλων των μαθημάτων αλλά και στη σχολική ζωή ευρύτερα.

Το ψηφιακό σχολείο αποτελεί ολιστική προσέγγιση με παράλληλη ανάπτυξη όλων των παραμέτρων που η εμπειρία αναδεικνύει ως κρίσιμες για την επιτυχή εισαγωγή των ΤΠΕ στο σχολείο.

Το Φωτόδεντρο είναι το Πανελλήνιο Ψηφιακό Αποθετήριο Μαθησιακών Αντικειμένων για την Πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Σχεδιάστηκε και αναπτύσσεται στο πλαίσιο του «Ψηφιακού Σχολείου» για να αποτελέσει το κεντρικό σημείο πρόσβασης στο ψηφιακό εκπαιδευτικό περιεχόμενο και είναι ανοιχτό σε όλους, μαθητές, δασκάλους, γονείς αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο.

Το Φωτόδεντρο αποθηκεύει επαναχρησιμοποιήσιμα μαθησιακά αντικείμενα που είτε αναπτύσσονται από εκπαιδευτικούς στο πλαίσιο του εμπλουτισμού των σχολικών βιβλίων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, είτε έχουν δημιουργηθεί στο πλαίσιο άλλων έργων που χρηματοδοτήθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας, είτε έχουν επιλεγεί από άλλες πηγές.

Το Φωτόδεντρο όμως είναι κάτι περισσότερο από ένα Αποθετήριο. Αποτελεί τον Εθνικό Συσσωρευτή Εκπαιδευτικού Περιεχομένου (National Aggregator), συγκεντρώνοντας μεταδεδομένα από συλλογές ψηφιακών πόρων που βρίσκονται σε ψηφιακές βιβλιοθήκες και αποθετήρια άλλων φορέων (μουσείων, βιβλιοθηκών, οπτικοακουστικά αρχείων, Europeana κ.α.) και τα οποία θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν στη διαδικασία μάθησης.

Στοχεύει δε να αποτελέσει την υποδομή πάνω στην οποία διάφορων τύπων υπηρεσίες (όπως θεματικά ή γεωγραφικά portals) θα μπορούν να αναπτυχθούν με εύκολο και γρήγορο τρόπο.

Διοργάνωση: 1Ο ΣΕΚ ΑΓ. Αναργύρων ? Καματερού και Σχολικός Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης κ. Ε. Ζωγόπουλος.

Οργανωτική Επιτροπή: Γεώργιος Μουστάκας - Διευθυντής ΣΕΚ

Αθανασία Βάλβη

Γεώργιος Κορακάκης

Το σεμινάριο είναι προαιρετικό και μπορούν να το παρακολουθήσουν και συνάδελφοι από άλλες σχολικές μονάδες, αρκεί να μην παρακωλύεται η ομαλή λειτουργία του σχολείου και υπάρξει απώλεια διδακτικών ωρών.

Θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Με θερμές ευχαριστίες και συναδελφικούς χαιρετισμούς,

Ευστάθιος Αθ. Ζωγόπουλος

Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ12.04