Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης και Πλαταμώνος κυρός Δημήτριος. (1892-1959).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Δημήτριος Θεοδόσης γεννήθηκε στη Ζάκυνθο στις 23 Μαρτίου 1892. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1917 από τον Επίσκοπο Πατρών Αντώνιο και Πρεσβύτερος στις 30 Ιανουαρίου 1923 από τον Μητροπολίτη Καρυστίας Παντελεήμονα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1922. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στις Μητροπόλεις Αιτωλίας, Λευκάδος, Καρυστίας, Κορινθίας και Κεφαλληνίας. Στη συνέχεια εργάστηκε ως Καθηγητής στην Κεφαλονιά (1927-1929). Το 1929 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Πατρών. Στις 4 Νοεμβρίου 1945 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Γυθείου και Οιτύλου. Στις 18 Απριλίου 1956 εξελέγη Μητροπολίτης Λαρίσης και Πλαταμώνος. Εκοιμήθη στη Λάρισα στις 25 Μαρτίου 1959.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.