ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΛΑΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΥΡΝΑΒΟΥ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Υπό το Οικουμενικό Πατριαρχείο

Νεόφυτος Πετρίδης 7 Αυγούστου 1875-8 Μαΐου 1882 Από Σερρών Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1826-1896
         
Υπό την Εκκλησία της Ελλάδος
Μητροπολίτες Λαρίσης
Νεόφυτος Πετρίδης 8 Μαΐου 1882-17 Σεπτεμβρίου 1896 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση 1826-1896
         

Επίσκοποι Λαρίσης και Πλαταμώνος

Αμβρόσιος Κασσάρας 8 Φεβρουαρίου 1900-2 Ιουλίου 1910 Από Πλαταμώνος Καθαίρεση 1844-1918
         
Μητροπολίτες Λαρίσης και Πλαταμώνος
Αρσένιος Αφεντούλης το α΄ 16 Ιουλίου 1914-3 Οκτωβρίου 1917 Από Στρωμνίτσης Καθαίρεση  
 
         
         

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.