ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΠΑΤΡΩΝ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Αβέρκιος Λαμπίρης 11 Αυγούστου 1874-9 Ιανουαρίου 1878 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων περ. 1821-1912
Νικηφόρος Καλογεράς 6 Ιουνίου 1883-Αύγουστος 1885 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1835-1896
Δαμασκηνός Χριστόπουλος 15 Ιουνίου 1886-25 Αυγούστου 1892 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση περ. 1842-1892
Ιερόθεος Μητρόπουλος 6 Δεκεμβρίου 1892-7 Μαρτίου 1903 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1839-1903
Αντώνιος Παράσχης το α΄ 29 Δεκεμβρίου 1906-19 Νοεμβρίου 1917 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1857-1944
Αντώνιος Παράσχης το β΄ 16 Νοεμβρίου 1920-3 Δεκεμβρίου 1922 Από π. Πατρών Σχολάζων 1857-1944
Αντώνιος Παράσχης το γ΄ 2 Ιανουαρίου 1923-3 Οκτωβρίου 1944 Από π. Πατρών Κοίμηση 1857-1944
Θεόκλητος Παναγιωτόπουλος 16 Νοεμβρίου 1944-7 Αυγούστου 1957 Από Καλαβρύτων Εις Αθηνών 1889-1962
Κωνσταντίνος Πλατής 7 Νοεμβρίου 1957-1972 Από Σερβίων Σχολάζων 1900-1975
         

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.