Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Βιννίτσης και Βρατσλάβας κυρός Αλύπιος. (1901-1977).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αντώνιος Αντώνοβιτς Χοτοβίτσκη γεννήθηκε στις 17 Νοεμβρίου 1901 στο χωριό Ντορόσινι του Κυβερνείου Βολυνίας της Ρωσικής Αυτοκρατορίας (σήμερα στην Ουκρανία). Το 1922 χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Βολυνίας Αβέρκιο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ζιτόμιρ. Στις 10 Ιουνίου 1958 εκάρη μοναχός στη Λαύρα των Σπηλαίων Κιέβου από τον Επίσκοπο Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Νέστωρα και στις 11 Ιουνίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 15 Ιουνίου 1958 χειροτονήθηκε στο Χάρκοβο Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Στέφανος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε Γουρία, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Ανδρέα και τον Επίσκοπο Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Ιννοκέντιο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Χαρκόβου από τις 23 Νοεμβρίου 1960 μέχρι τις 16 Μαρτίου 1961. Διετέλεσε επίσης τοποτηρητής της Επισκοπής Συμφεροπόλεως από τις 19 Ιουλίου 1961 μέχρι τις 14 Νοεμβρίου 1961. Στις 14 Αυγούστου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Δνεπροπετρώβου και Ζαπορόζιε και τοποτηρητής της Επισκοπής Συμφεροπόλεως. Στις 14 Νοεμβρίου 1961 αποκαταστάθηκε στην Επισκοπή Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Στις 30 Μαρτίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Βιννίτσης και Βρατσλάβας. Στις 24 Απριλίου 1966 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Κιέβου. Στη θέση του τοποτηρητή παρέμεινε μέχρι τις 14 Μαΐου 1966. Στις 11 Νοεμβρίου 1975 παραιτήθηκε και αποσύρθηκε στην Οδησσό. Εκοιμήθη στις 30 Μαΐου 1977. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη την 1 Ιουνίου 1977, προεξάρχοντος του Μητροπολίτου Οδησσού και Χερσώνος Σεργίου. Ενταφιάστηκε στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Οδησσού.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.