Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας κυρός Ιωσήφ. (1909-1984).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιωσήφ Μιχαήλοβιτς Σάβρας γεννήθηκε στις 27 Απριλίου 1909 στο χωριό Τσερνίεβο του Νομού Στανισλάβ (σημερινού Ιβανοφρανκόφσκ) της Ουκρανίας. Στις 4 Σεπτεμβρίου 1932 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στους κόλπους της Ελληνοκαθολικής (Ουνιτικής) Εκκλησίας. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Στανισλάβου. Το 1946 προσχώρησε στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Στις 2 Αυγούστου 1957 εκάρη μοναχός και την επομένη ημέρα έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Αυγούστου 1957 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος Στανισλάβου και Κολόμιας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Λβώβου και Τερνοπόλεως Παλλάδιο, Τσερνιγόβου και Νιέζιν Ανδρέα και τους Επισκόπους Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Νέστωρα, Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Ιννοκέντιο και Δρογόμπιτς και Σαμπόρ Γρηγόριο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Τσερνοβικίου από τις 5 Μαρτίου 1959 μέχρι τις 21 Μαΐου του ίδιου έτους. Σις 16 Νοεμβρίου 1962 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας". Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ από τις 9 Οκτωβρίου μέχρι τις 9 Νοεμβρίου 1963. Στις 5 Φεβρουαρίου 1965 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Οκτωβρίου 1982 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 5 Ιουνίου 1984. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στις 7 Ιουνίου, προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Ιβανοφρανκόβου και Κολόμιας Μακαρίου.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.