Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1984

ΕΤΟΣ 1984

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Τυάνων κύριος Φίλιππος. 11-03-1984.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 18 Οκτωβρίου 1997. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χριστιανουπόλεως κύριος Παύλος. 11-03-1984.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ελαίας κύριος Θεοδώρητος. 25-03-1984.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αβήλων κύριος Ησύχιος. 26-03-1984.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Ηλίας Κοντογιάννης γεννήθηκε στις Αχαρνές (Μενίδι) Αττικής το 1944. Το 1958 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Στις 18 Δεκεμβρίου 1961 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 1961 και Πρεσβύτερος το 1964. Το 1967 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1975 αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή Αθηνών. Υπηρέτησε ως Πατριαρχικός Επίτροπος στην Μητρόπολη Πτολεμαΐδος από το 1981 μέχρι το 1984. Στις 26 Μαρτίου 1984 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αβήλων. Διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος στο Ίρμπετ της Ιορδανίας από το 1984 μέχρι το 1991. Στις 10 Νοεμβρίου 1991 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καπιτωλιάδος. Το 1994 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Άλμα Άτα και Καζαχστάν κύριος Ευσέβιος. 01-04-1984.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Αθανάσιεβιτς Σάββιν γεννήθηκε στις 15 Μαΐου 1939 στον Νομό Λίπετσκ. Στις 15 Οκτωβρίου 1964 εκάρη μοναχός και το ίδιο έτος χειροτονήθηκε Διάκονος. Το 1965 αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας και χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο. Ανέλαβε καθήκοντα γραμματέα της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Το 1969 τοποθετήθηκε Γραμματέας της Επισκοπής Βορονέζ και Λίπετσκ. Το 1971 επέστρεψε στην αδελφότητα της Ιεράς Μονής Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ και από το 1982 μέχρι το 1984 διετέλεσε Ηγούμενος αυτής. Την 1 Απριλίου 1984 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Άλμα Άτα και Καζαχστάν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα, Ζαράισκ Ιώβ και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Κουϊμπισέβου και Συζράν. Στις 22 Νοεμβρίου 1990 ο τίτλος της Επισκοπής μετατράπηκε σε «Σαμάρας και Συζράν». Στις 25 Φεβρουαρίου 1991 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Φεβρουαρίου 1993 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πσκώβου και Βελίκε Λούκι. Στις 25 Φεβρουαρίου 2008 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 14 Μαΐου 2018 παραιτήθηκε.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σερρών και Νιγρίτης κύριος Μάξιμος. 03-05-1984.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Εκοιμήθη στις 5 Μαρτίου 2003. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κερκύρας και Παξών κύριος Τιμόθεος. 04-05-1984.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Εκοιμήθη στις 15 Μαρτίου 2002. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου κύριος Αλέξανδρος. 05-05-1984.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μηθύμνης κύριος Χρυσόστομος. 06-05-1984.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θήρας, Αμοργού και νήσων κύριος Παντελεήμων. 07-05-1984.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

    Εκοιμήθη στις 23 Ιουλίου 2007. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιόενσου κύριος Τύχων. 26-05-1984.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη στις 12 Αυγούστου 2000. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μοραβικίου κύριος Λουκιανός. 01-07-1984.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Βόισλαβ Πάντελιτς γεννήθηκε στην Μολ Άντα της Μπάτσκας στις 19 Αυγούστου 1950. Αποφοίτησε από την Θεολογική σχολή Βελιγραδίου το 1980. Στις 10 Ιουνίου 1979 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Ιουνίου 1979 και Πρεσβύτερος στις 22 Σεπτεμβρίου 1981. Την 1 Ιουλίου 1984 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Σουμαδίας Σάββα και Νύσσης Ειρηναίο. Στις 18 Μαΐου 1985 εξελέγη Επίσκοπος Σλαυονίας. Στις 13 Μαΐου 1999 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Στσεγκέντ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βουδιμίου και τοποτηρητής της Επισκοπής Τιμισοάρας. Στις 31 Μαΐου 2002 εξελέγη Επίσκοπος Βουδιμίου.

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Καναδά κύριος Γεώργιος. 08-07-1984.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο Γεώργιος Ντόκιτς γεννήθηκε στο χωριό Τσερνέλοβο κοντά στην Μπιγέλινα της Σερβίας στις 6 Μαΐου 1949. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1981. Στις 11 Φεβρουαρίου 1971 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι του Όζρεν. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 1971 και Πρεσβύτερος στις 15 Φεβρουαρίου 1971. Στις 8 Ιουλίου 1984 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Καναδά. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Τιμοκίου Αγάπιο και Σβορνικίου και Τούζλας Βασίλειο. Το 1992 εξελέγη Επίσκοπος Μιλεσέβου. Συνέχισε να διοικεί ως τοποτηρητής και την Επισκοπή Καναδά. Το 1994 εξελέγη και πάλι Επίσκοπος Καναδά. Στις 20 Μαΐου 2015 κηρύχθηκε έκπτωτος του θρόνου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σεϊδανάγιας κύριος Ηλίας. 25-07-1984.
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Ηλίας Κφούρι γεννήθηκε στο Shreen του Λιβάνου το 1948. Αποφοίτησε από την Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή το 1975. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1974. Στις 25 Ιουλίου 1984 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σεϊδανάγιας. Στις 24 Ιουλίου 1995 εξελέγη Μητροπολίτης Τύρου και Σιδώνος.

 

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελευθερουπόλεως κύριος Ευδόκιμος. 06-10-1984.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Εκοιμήθη στις 31 Αυγούστου 2003. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας κύριος Χρυσόστομος. 07-10-1984.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Εκοιμήθη στις 20 Ιουλίου 2002. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ιαμνείας κύριος Γρηγόριος. 17-12-1984.
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

Εκοιμήθη στις 30 Μαΐου 1996. Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.