Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2007

ΕΤΟΣ 2007

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Αιτωλίας και Ακαρνανίας κυρός Θεόκλητος. (+ 12-02-2007).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κυρός Χρυσόστομος. (+ 28-02-2007).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λιτζάς κυρός Κωνσταντίνος. (+ 24-03-2007).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τράλλεων κυρός Ισίδωρος. (+ 14-05-2007).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βιννίτσης και Μογκιλώβου Ποδόλσκ κυρός Μακάριος. (+ 04-06-2007).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Νικήτιτς Σβίστουν γεννήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1938 στο Κίεβο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1965. Στις 22 Μαΐου 1968 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημο και στις 28 Αυγούστου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Πρεσβύτερος στην Επισκοπή Κιέβου και Γαλικίας. Στις 28 Σεπτεμβρίου 1968 εκάρη μοναχός από τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο. Στις 31 Μαΐου 1970 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Ιουνίου 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ουμάν, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Στάρας Ζαγόρας Παγκράτιο (Πατριαρχείο Βουλγαρίας), τους Αρχιεπισκόπους Ζιτόμιρ και Όβρουτς Παλλάδιο, Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόλαο και τους Επισκόπους Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Θεοδόσιο και Τσερνιγόβου και Νιέζιν Βλαδίμηρο. Του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στον Καναδά και στις Η.Π.Α. Στις 26 Δεκεμβρίου 1974 τοποθετήθηκε αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Ρωσίας στο Παγκόσμιο Συμβούλιο Εκκλησιών. Στη θέση αυτή παρέμεινε μέχρι τις 10 Απριλίου 1978, οπότε επέστρεψε στην Ουκρανία ως Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1979 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 12 Οκτωβρίου 1982 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας. Στις 26 Ιουνίου 1985 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής, επανήλθε όμως στη θέση του Αρχιεπισκόπου Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας στις 4 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Στις 19 Μαρτίου 1990 παραιτήθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Κλιν, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και του ανατέθηκε η διοίκηση των Πατριαρχικών ενοριών στις Η.Π.Α. και στον Καναδά. Στις 19 Φεβρουαρίου 1992 παραιτήθηκε και στις 22 Ιουνίου 1992 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βιννίτσης και Βρατσλάβας. Από τις 4 Οκτωβρίου 1994 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Τουλτσίν και Βρατσλάβας έφερε τον τίτλο «Βιννίτσης και Μογκιλώβου Ποδόλσκ». Στις 11 Απριλίου 2001 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στις 4 Ιουνίου 2007.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πιτσμπούργου και Δυτικής Πενσυλβανίας κυρός Κύριλλος. (+ 17-06-2007).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Ηλίας Μαντσώφ Γιοντσέφ γεννήθηκε στο Παναγκιούριστε του Νομού Πάζαρτζικ της Βουλγαρίας στις 26 Φεβρουαρίου 1920. Στις 19 Ιανουαρίου 1941 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιανουαρίου 1941 και Πρεσβύτερος τον Απρίλιο του 1943. Το 1944 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας. Στη συνέχεια διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου. Το 1950 μετανάστευσε στις Η.Π.Α. όπου τοποθετήθηκε εφημέριος στο Τολέδο του Οχάιο. Στις 6 Δεκεμβρίου 1959 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1964 διαφώνησε με τον Μητροπολίτη Ανδρέα και την υπαγωγή της Επισκοπής στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας και αποσχίστηκε μαζί με κάποιες ενορίες. Υπήχθη στη σχισματική τότε Ρωσική Ορθόδοξη Εκκλησία εν Υπερορία στους κόλπους της οποίας χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τολέδου και Τορόντου στις 9 Αυγούστου 1964. Τη χειροτονία τέλεσε στην Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος στο Τζοόρντανβιλ της Νέας Υόρκης ο Μητροπολίτης Νέας Υόρκης και Ανατολικής Αμερικής Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Συρακουσών και Τριάδος Αβέρκιο και Αγίου Φραγκίσκου Ιωάννη. Στις 20 Δεκεμβρίου 1976 υπήγαγε την Επισκοπή του στην Μετροπόλια. Τον Οκτώβριο του 1977 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Πιτσμπούργου και στις 15 Οκτωβρίου 1978 εξελέγη Επίσκοπος Πιτσμπούργου και Δυτικής Πενσυλβανίας, διοικώντας παράλληλα και τη Βουλγαρόφωνη Επισκοπή. Το 1992 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 17 Ιουνίου 2007.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ηρακλείας κυρός Φώτιος. (+ 24-06-2007).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Θήρας, Αμοργού και νήσων κυρός Παντελεήμων. (+ 23-07-2007).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Βουκουρεστίου, Μητροπολίτης Μουντένιας και Δοβρουτσάς και Πατριάρχης Ρουμανίας κυρός Θεόκτιστος. (+ 30-07-2007).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Τοάντερ Αραπάσου γεννήθηκε στο Τολιτσένι των Βοτοσιανίων της Μολδαβίας στις 7 Φεβρουαρίου 1915. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1944. Στις 6 Αυγούστου 1935 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι Βιστρίτας-Νεάμτς. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Ιανουαρίου 1937 από τον Επίσκοπο Μπακάου Ιλαρίωνα και Πρεσβύτερος στις 25 Μαρτίου 1945 από τον Επίσκοπο Βοτοσιανίων Βαλέριο. Το 1946 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Καθεδρικό Ναό του Ιασίου. Στις 5 Μαρτίου 1950 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βοτοσιανίων, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Διετέλεσε Πρύτανης του Θεολογικού Ινστιτούτου Βουκουρεστίου και Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου από το 1950 μέχρι το 1954. Στις 28 Ιουλίου 1962 εξελέγη Επίσκοπος Αράδου, Ιενοπόλεως και Χαλματζίου. Το 1963 εξελέγη Επίσκοπος Αμερικής αλλά δεν μπόρεσε να μεταβεί στις Η.Π.Α. διότι δεν του δόθηκε βίζα. Διετέλεσε και τοποτηρητής της Επισκοπής Ουγγαρίας (Γκιούλας). Στις 28 Ιανουαρίου 1973 εξελέγη Μητροπολίτης Ολτενίας και στις 25 Σεπτεμβρίου 1977 Μητροπολίτης Μολδαβίας και Σουτσεάβας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Τρανσυλβανίας από το 1981 μέχρι το 1982. Στις 9 Νοεμβρίου 1986 εξελέγη Πατριάρχης Ρουμανίας. Στις 18 Ιανουαρίου 1990 υπέβαλε την παραίτησή του, διότι κατηγορήθηκε για συνεργασία με το κομμουνιστικό καθεστώς. Η Ιερά Σύνοδος όμως δεν έκανε δεκτή την παραίτησή του και τον ξανακάλεσε πίσω στον θρόνο στις 4 Απριλίου 1990. Εκοιμήθη στις 30 Ιουλίου 2007.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης κυρός Γαβριήλ. (+ 20-10-2007).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Γαβριήλ Σαλίμπυ γεννήθηκε στην πόλη Σουκ Αλ-Γκαρμπ του Όρους Λιβάνου την 1 Ιουνίου 1925. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε στις 17 Σεπτεμβρίου 1950. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1963. Από το 1950 μέχρι το 1966 διετέλεσε Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Μητροπόλεως Βηρυτού. Στις 22 Αυγούστου 1966 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Παλμύρας. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βηρυτού από το 1966 μέχρι το 1980 και Πατριαρχικός Επίτροπος Δυτικής Ευρώπης από το 1980 μέχρι το 2000. Στις 2 Οκτωβρίου 2000 εξελέγη πρώτος Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Δυτικής Ευρώπης. Εκοιμήθη στις 20 Οκτωβρίου 2007.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Νέας Υόρκης και Νέας Ιερεσέης κυρός Πέτρος. (+ 19-11-2007).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Παύλος Λιλιέρ γεννήθηκε στο Παρίσι στις 3 Δεκεμβρίου 1926. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Σεπτεμβρίου 1954 και Πρεσβύτερος στις 5 Σεπτεμβρίου 1954 από τον Αρχιεπίσκοπο Βερολίνου και Γερμανίας Βόρι. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Παρίσι. Το 1960 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Σεπτεμβρίου 1968 χειροτονήθηκε στο Λένινγκραδ Επίσκοπος Χερσονήσου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετο, Σούροζ Αντώνιο, τους Αρχιεπισκόπους Κούρσκ και Μπελγορόδου Σεραφείμ, π. Βερολίνου και Κεντρώας Ευρώπης Κυπριανό και τους Επισκόπους Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Νίκωνα, Δημητρώβου Φιλάρετο, Ζαράισκ Ιουβενάλιο και Αστραχανίου και Ενοταέβου Μιχαήλ. Ανέλαβε την διοίκηση των ενοριών του Πατριαρχείου Ρωσίας στη Γαλλία. Στις 12 Ιουνίου 1979 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 16 Νοεμβρίου 1979 ύστερα από αίτησή του πέρασε στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Αμερικής (Μετροπόλια), στην οποία τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρούκλιν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νέας Υόρκης. Το 1981 εξελέγη Επίσκοπος Νέας Υόρκης και Νέας Ιερεσέης. Στις 30 Απριλίου 2005 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 19 Νοεμβρίου 2007.

 


Ο Πανιερώτατος Αρχιεπίσκοπος Σκοπέλου κυρός Παγκράτιος. (+ 16-12-2007).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Νέας Ιουστινιανής και πάσης Κύπρου κυρός Χρυσόστομος. (+ 22-12-2007).
(Εκκλησία της Κύπρου).

    Ο Χρυσόστομος Αριστοδήμου (Κυκκώτης) γεννήθηκε στην Πάφο στις 27 Σεπτεμβρίου 1927. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1961. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Φεβρουαρίου 1951 και Πρεσβύτερος στις 29 Οκτωβρίου 1961. Στις 14 Απριλίου 1968 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κωνσταντίας. Στις 28 Ιουλίου 1973 εξελέγη Μητροπολίτης Πάφου και στις 13 Νοεμβρίου 1977 Αρχιεπίσκοπος Νέας Ιουστινιανής και πάσης Κύπρου. Στις 17 Μαΐου 2006 κηρύχθηκε έκπτωτος του θρόνου για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 22 Δεκεμβρίου 2007.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Τριφυλίας και Ολυμπίας κυρός Στέφανος. (+ 25-12-2007).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.