Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 1985

ΕΤΟΣ 1985

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Βανάτου κύριος Αμφιλόχιος. 16-06-1985.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Ρίστο Ράντοβιτς γεννήθηκε στην Μοράτσα του Μαυροβουνίου στις 7 Ιανουαρίου 1938. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1962. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1968. Στις 15 Ιουνίου 1973 ανακηρύχθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Αθηνών. Στις 16 Ιουνίου 1985 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βανάτου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη π. Κεφαλληνίας Προκόπιο (Εκκλησία της Ελλάδος) και τους Επισκόπους Ζίτσης Στέφανο, Σουμαδίας Σάββα και Δαλματίας Νικόλαο. Στις 30 Δεκεμβρίου 1990 εξελέγη Μητροπολίτης Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ποδόλσκ κύριος Βλαδίμηρος. 30-06-1985.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμος Βασίλειος Ζαχάροβιτς Ικίμ γεννήθηκε την 1 Φεβρουαρίου 1940 στη Μολδαβία. Στις 27 Ιουλίου 1965 εκάρη μοναχός και την 1 Αυγούστου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα. Στις 4 Φεβρουαρίου 1966 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Φιλάρετο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1967. Το 1978 ανέλαβε Προϊστάμενος του Μετοχίου του Πατριαρχείου Μόσχας στο Καρλόβι Βάρι της Τσεχοσλοβακίας. Την 1 Απριλίου 1979 προήχθη στο οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Ιουνίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ποδόλσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας, παραμένοντας στη θέση του Προϊσταμένου του Μετοχίου του Πατριαρχείου Μόσχας στο Καρλόβι Βάρι της Τσεχοσλοβακίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο, Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας Φιλάρετο, Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, τους Αρχιεπισκόπους Βολοκολάμσκ Πιτιρίμ, Βορονέζ και Λίπετσκ Μεθόδιο και τον Επίσκοπο Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο. Στις 27 Μαΐου 1988 απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του Προϊσταμένου του Μετοχίου του Πατριαρχείου Μόσχας στο Καρλόβι Βάρι της Τσεχοσλοβακίας. Στις 20 Ιουλίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Τασκένδης και Μέσης Ασίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1991 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και στις 25 Φεβρουαρίου 2002 σε Μητροπολίτη. Στις 27 Ιουλίου 2011 εξελέγη Μητροπολίτης Όμσκ και Τάρα.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αργυρουπόλεως κύριος Ιάκωβος. 14-07-1985.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Εκοιμήθη το 1995. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου κύριος Νικόλαος. 21-07-1985.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Εκοιμήθη στις 3 Ιουνίου 2015. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χβόσνου κύριος Νικάνωρ. 11-08-1985.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Βέλικο Μπογκούνοβιτς γεννήθηκε στο Μέντβεν της Δαλματίας στις 20 Αυγούστου 1952. Στις 27 Αυγούστου 1975 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 1975 και Πρεσβύτερος την 1 Ιανουαρίου 1978. Στις 11 Αυγούστου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χβόσνου, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μαυροβουνίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Δανιήλ και τους Επισκόπους Δλαματίας Νικόλαο και Βανάτου Αμφιλόχιο. Στις 13 Ιανουαρίου 1991 εξελέγη Επίσκοπος Άνω Καρλοβικίου. Στις 13 Μαΐου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Στις 19 Μαΐου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Βανάτου.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου κύριος Αντώνιος. 13-10-1985.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Ιβάνοβιτς Μοσκαλένκο γεννήθηκε στο Χαμπαρόφσκ στις 29 Σεπτεμβρίου 1940. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1977. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1969 από τον Αρχιεπίσκοπο Νέας Σιβηρίας Παύλο και Πρεσβύτερος στις 12 Σεπτεμβρίου 1969. Υπηρέτησε σε ενορίες του Νοβοσιμπίρσκ, του Τόμσκ και του Κρασνογιάρσκ. Στις 13 Απριλίου 1970 εκάρη μοναχός. Από το 1981 μέχρι το 1984 υπηρέτησε στην Επισκοπή Χμιελνικίου και από το 1984 μέχρι το 1985 στην Επισκοπή Κιέβου. Στις 13 Οκτωβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Χμιελνικίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Λβώβου και Τερνοπόλεως Νικόδημο, τους Αρχιεπισκόπους Τσερνιγόβου και Νιέζιν Αντώνιο, Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας Μακάριο, Βιννίτσης και Βρατσλάβας Αγαθάγγελο και τους Επισκόπους Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ Σάββα και Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης Βαρλαάμ. Στις 30 Δεκεμβρίου 1986 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνοβικίου και Βουκοβίνης. Στις 24 Νοεμβρίου 1990 λόγω μη γνώσης της Ουκρανικής γλώσσας παραιτήθηκε. Στις 31 Ιανουαρίου 1991 εξελέγη Επίσκοπος Ουράλσκ και Γούριεβ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1997 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μοραβικίου κύριος Λογγίνος. 20-10-1985.
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Μόμιρ Κρτσό γεννήθηκε στο Κρουστσάν στις 29 Ιουνίου 1955. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1979. Στις 11 Φεβρουαρίου 1975 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 1975 από τον Επίσκοπο Δαλματίας Στέφανο και Πρεσβύτερος στις 13 Φεβρουαρίου 1975. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1979. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Σβορνικίου. Στις 20 Οκτωβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοραβικίου. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Βλαδίμηρο (Πατριαρχείο Ρωσίας) και τους Επισκόπους Δαλματίας Νικόλαο και Σβορνικίου και Τούζλας Βασίλειο. Στις 14 Σεπτεμβρίου 1986 εξελέγη Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Το 1992 εξελέγη Επίσκοπος Δαλματίας. Στις 13 Μαΐου 1999 εξελέγη Επίσκοπος Νέας Γρατσανίτσης.

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Σελευκείας κύριος Κύριλλος. 27-10-1985.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μιλήτου κύριος Απόστολος. 03-11-1985.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λαμψάκου κύριος Μακάριος. 03-11-1985.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Άρτζες κύριος Καλλίνικος. 17-11-1985.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Καλλίνικος Αργκάτου γεννήθηκε στο Κρατσαοάνι του Νεάμτ στις 6 Ιουνίου 1944. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Σιμπίου. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1964 από τον Αρχιεπίσκοπο Βάδου Θεόφιλο. Το 1980 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Σιναΐας. Στις 17 Νοεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Άρτζες, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ριμνίκου, Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Ολτενίας Νέστωρ. Στις 18 Οκτωβρίου 1990 εξελέγη Επαρχιούχος Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Άρτζες. Στις 18 Ιουνίου 2009 η Επισκοπή Άρτζες προήχθη σε Αρχιεπισκοπή και ο Επίσκοπος Καλλίνικος σε Αρχιεπίσκοπο.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καστορίας κύριος Γρηγόριος. 21-11-1985.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Εκοιμήθη στις 30 Ιανουαρίου 1996. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αργολίδος κύριος Ιάκωβος. 23-11-1985.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

    Εκοιμήθη στις 26 Μαρτίου 2013. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Απαμείας κύριος Σπυρίδων. 24-11-1985.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κίτρους και Κατερίνης κύριος Αγαθόνικος. 24-11-1985.
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βασλουϊάνου κύριος Ιωακείμ. 24-11-1985.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Εκοιμήθη στις 24 Απριλίου 2009. Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πλοεστίου κύριος Νήφων. 24-11-1985.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Μιχαΐτα γεννήθηκε στο χωριό Κρετέστι-Βίντρα της περιοχής Γκιουργκίου στις 5 Ιανουαρίου 1944. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1968. Στις 8 Μαΐου 1980 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Κέρνιτσας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Μαΐου 1980 και Πρεσβύτερος στις 15 Μαΐου 1980. Στις 16 Ιουλίου 1980 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1980 μέχρι το 1982 υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Καναδά. Από το 1982 μέχρι το 1985 υπηρέτησε στο Πατριαρχείο Ρουμανίας στο Γραφείο Εξωτερικών Εκκλησιαστικών υποθέσεων. Στις 24 Νοεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πλοεστίου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Ιουστίνος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Τιργοβιστιάνου Βασίλειο και Ιαλομιτζεάνου Ρωμανό. Στις 11 Ιανουαρίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος Σλομπόζιας και Καλαρασίου. Στις 14 Δεκεμβρίου 1999 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τιργοβιστίου. Στις 10 Ιουλίου 2008 προήχθη σε Μητροπολίτη τιμής ένεκεν.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Λεύκης κύριος Νεόφυτος. 08-12-1985.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Συμεών Νικόλωφ Δημητρώφ γεννήθηκε στη Σόφια στις 15 Οκτωβρίου 1945. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1971. Στις 3 Αυγούστου 1975 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Αυγούστου 1975 και Πρεσβύτερος στις 25 Μαρτίου 1976. Στις 21 Νοεμβρίου 1977 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σόφιας από το 1981 μέχρι το 1985. Στις 8 Δεκεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Λεύκης. Διετέλεσε Κοσμήτορας της Θεολογικής Ακαδημίας Σόφιας από το 1989 μέχρι το 1992. Από το 1992 μέχρι το 1994 διετέλεσε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 3 Απριλίου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου και Τσερβένου. Στις 19 Δεκεμβρίου 2001 μετά τη διαίρεση της Μητροπόλεως Δοροστόλου και Τσερβένου στις Μητροπόλεις Δοροστόλου με έδρα την Σιλίστρα και Ρούσε με έδρα το Ρούσε ονομάστηκε Μητροπολίτης Ρούσε. Στις 24 Φεβρουαρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης Σόφιας και Πατριάρχης Βουλγαρίας.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κωνσταντίας κύριος Γρηγόριος. 22-12-1985.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Γιόργκο Ιβάνωφ Στεφάνωφ γεννήθηκε στο Κοσάρεβετς του Μεγάλου Τυρνόβου στις 10 Οκτωβρίου 1950. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1979. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1974 και Πρεσβύτερος το 1980. Στις 6 Δεκεμβρίου 1981 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Δεκεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κωνσταντίας. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας από το 1985 μέχρι το 1987, της Μητροπόλεως Μεγάλου Τυρνόβου από το 1987 μέχρι το 1990 και της Μητροπόλεως Βράτζης από το 1992 μέχρι το 1994. Στις 27 Φεβρουαρίου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Μεγάλου Τυρνόβου.

 

 

 

 


Αναθεώρηση: Τρίτη, 09 Οκτωβρίου 2018.